Hlavní obsah

Výhody a nevýhody umělých nehtů

30. 8. 2005, 15:30 – PRAHA

Většina žen není spokojena s kvalitou svých vlastních nehtů. Hledají zázračné kosmetické přípravky, které by jim pomohly k vysněným krásným nehtům. Ty, co navštěvují manikérky, očekávají, že v rukou odborníka se jejich nehty změní. Kvalita nehtů, jejich tloušťka a pevnost jsou však dány geneticky.

Článek

Výrazně změnit kvalitu nehtu k lepšímu lze bez nadsázky nazvat malým zázrakem. Kosmetický průmysl, potažmo chemický průmysl nabízí v tomto ohledu spoustu výrobků. Ale myslíte si, že by jich bylo takové obrovské množství, kdyby jeden z nich byl tak zázračný a změnil kvalitu nehtu od základu? Není to tak jednoduché, a proto hurá do víru všech možných i nemožných přípravků, které jsou na trhu k mání.

Stejně jako je rozdílná kvalita přírodních nehtů, je i rozdílná práce nebo chcete-li manipulace s nimi každým člověkem. K těmto faktorům přispívá celkový zdravotní stav, výživa, hormonální změny atd. Vzniká tak neuvěřitelné množství variant problémů s přírodními nehty.

Pro ty ženy a dívky, i některé muže, kteří jsou nedočkaví a nestačí jim časově náročnější péče pomocí různých kosmetických přípravků nejen u odborníka, ale především doma, našli chemici řešení, a to lepení umělých nehtů nebo modeláž pomocí umělých pryskyřic.

Rozdíl mezi lepením nehtů a modeláží nehtů

To je velmi častá otázka. Je špatně položena, správně by měla znít: Jaký je rozdíl mezi lepením umělých nehtů a modeláží umělých nehtů? Že v tom není rozdíl? Ale je, právě ve slově umělý.

Umělý nehet nebo lépe řečeno umělohmotnou kopii nehtu přilepíme pomocí kosmetického lepidla na přírodní nehet a to od kořene nehtu. Většinou tento umělý nehet přesahuje přes bříško prstu a je předem upraven do tvaru. Dají se koupit i nehty s nějakým barevným odstínem, takže se nemusí po nalepení lakovat, ušetří se tak drahocenný čas. Nebo už nazdobené umělé nehty.

Stále je populární tzv. francouzská manikúra. Takto nalepené "nehty" jsou, dá se říci, na jedno použití. Některé sady nalepovacích nehtů obsahují jednoduchý návod k použití. Pokud si na ně dáte pozor, mohou těm šťastnějším vydržet i déle než tři nebo čtyři dny.

Přednosti
Nalepit umělé nehty si může každá trošku šikovnější žena podle přiloženého návodu.
Použije je, jen když má chuť.
Odstraní se bez větších problémů.
Nedostatky
Musíte být velmi opatrní při manipulaci s těmito nehty. Většinou je na pohybech rukou snadno poznat, že něco je na vás jiného.
Je důležité mít s sebou neustále lepidlo a několik náhradních nehtů, co kdyby!
Pokud vypotřebujete jednu velikost nehtů, musíte zakoupit celý set znovu.
Pokud otevřené lepidlo delší dobu nepoužíváte, zaschne, takže musíte zakoupit nové.

Modeláž nehtů pomocí umělohmotných modelovacích systémů

Umělý nehet se nalepí pouze na 1/2, 1/3, popřípadě pouze na okraj přírodního nehtu, slouží spíše jako pevná podložka pro další krok pracovního postupu a na takto vytvořený delší nehet se nanáší chemické látky - umělé hmoty, které se musí po ztuhnutí pomocí nástrojů upravit tak, aby na závěr vypadaly jako nehty přírodní.

Pro modeláž velmi krátkých nehtů lze umělý nehet nalepit i pod okraj přírodního nehtu, mezi nehtové lůžko a přírodní nehet.

Přednosti
Modeláž nehtů si může dovolit každá žena, i ta méně šikovná. Zájemkyně o modeláž nemusí mít potřebný materiál doma, dochází za odborníkem.
Hmota vydrží ve stejném stavu déle než lak na přírodních nehtech, i několik týdnů. Lze si na tyto nehty "postupně" zvyknout.
Od kratších nehtů se lze dostat postupně na délku, o které ženy pouze sní.
Odpadá péče o nehty doma - máme svůj servis. Podle použité metody můžete mít takto modelované umělé nehty neomezeně dlouhou dobu.
Nedostatky všeobecně
Hmota na nehtech odrůstá, musí se chodit pravidelně na údržbu. Možnost výrazné změny odolnosti přírodních nehtů je umělé prodlužování a zpevňování vlastních nehtů.
Zdobení a krášlení je ženám vlastní asi tak, jako mužům soutěživost a dravost. K zlepšení vzhledu se používá nejrůznějších lékařských metod, např. odstraňování bradavic, vyhlazování jizev, transplantace vlasových míšků, kosmetických úprav obličeje, prsů a liposukce.
Již od 60. let dvacátého století se začalo se zpevňováním a prodlužováním nehtů. Tento způsob úpravy nehtů pochází z USA, především díky rozvoji filmového průmyslu.
Jde o materiály vycházející z úzké spolupráce chemiků, fyziků a nehtových designerů. Dlouholetý výzkum a vývoj těchto materiálů musí zaručovat snášenlivost s kůží a nehty, trvanlivost, okouzlující vzhled a nedílnou součástí této služby je i příjemná obsluha.
Je mnoho různých technik a metod. Použitým materiálům se často všeobecně "lidově" říká pryskyřice.
Pryskyřice jsou syntetické oligomery až polymery schopné s vhodnými monomery chemické reakce, kdy vznikne polymer - konstrukční materiál a v případě modeláže nehtů plasty (umělé hmoty).
Moderní umělé pryskyřice jsou na dosud známých fyziologických a anatomických základech přírodního nehtu speciálně vyvinuté pro nehtovou kosmetiku.

Ve staré Číně znamenaly dlouhé nehty bohatství a blahobyt, takový, kdy jejich nositel nemusel nic dělat. Dnes máme tolik pomůcek a nástrojů, které nahrazují ruční práci, že už dávno dlouhé nehty neznamenají "sladké nicnedělání". Navíc delší nehty opticky prodlužují ruku a dělají ji ženštější. Z jejich nositelky by tak měla vyzařovat upravenost až ke konečkům nehtů.

Uměle prodloužené či uměle zpevněné nehty nejsou tak finančně náročné narozdíl od jiných "umělých" změn či vylepšení lidského těla. Uměle prodloužené nebo zpevněné nehty si tak může dovolit nejedna žena.

Materiál převzat z publikace: Manikúra a pedikúra, Patricia Herrera a kolektiv, 2. vydání. Vydalo nakladatelství Maxdorf

Reklama

Související témata:

Související články

Ruce jsou nástrojem komunikace

8. 8. 2005, 16:35

Ruce jsou stejně jako pokožka obličeje vystaveny přímému působení vnějších vlivů. Především povětrnostním podmínkám, agresivním chemickým přípravkům...

Výběr článků