Hlavní obsah

Unikátní transplantace: Nemocná dívka dostane dělohu od své matky

15. 6. 2011, 9:36

Unikátní transplantaci, první svého druhu, podstoupí již brzy podnikatelka britského původu. Nechá si odebrat dělohu, aby ji mohla věnovat své dceři. Informoval o tom server Daily Telegraph.

Článek

Pětadvacetiletá Sara Ottossonová trpí Mayer Rokitansky Kuster Hauser (MRKH) syndromem, který způsobil, že se narodila bez pohlavních orgánů a některých částí pochvy. Syndrom postihuje jednoho člověka z pěti tisíc a jeho příčina není známa. Sara ale kvůli němu nemůže mít děti. Alespoň zatím...

Vše se totiž chystá změnit Eva Ottossonová, šestapadesátiletá podnikatelka a matka Sary, která se rozhodla podstoupit průkopnickou proceduru, během níž, pokud bude úspěšná, daruje své dceři dělohu. Pokud by se celá operace zdařila, lékaři doufají, že by Sara mohla otěhotnět a odnosit své dítě v lůně, z něhož se sama narodila.

"Má matka se mě ptala, jestli to není divné," říká Sara. "Ale já jsem učitelka biologie a vnímám to tak, že je to orgán jako každý jiný. Spíš mám kvůli té velké operaci starost o matku."

Sara však nemůže skrýt, že je představou nadšená: "Znamenalo by to pro mě celý svět, ale snažím se držet své naděje na uzdě, abych pak nebyla zklamaná," svěřila se dívka. "Pokud ale operace selže, pokusíme se o adopci. Už o ní mluvíme dlouho," dodala.

Operace je jednou z nejsložitějších

Složitá transplantace by se mohla uskutečnit už na jaře příštího roku ve Švédsku, kde lékaři v Göteborgu vybrali pacientky vhodné k revolučnímu zákroku. Eva a Sara prošly a nyní čekají, jestli budou první na řadě.

"Dcera dělohu potřebuje, a pokud jsem pro ni nejlepší dárkyní, tak hurá do toho," říká

paní Ottossonová, která provozuje v Nottinghamu obchod s osvětlením. "Potřebuje ten orgán víc než já. Já už mám dvě dcery, takže mi posloužil dobře."

Paní Ottossonová doufá, že informace o operaci pomohou upozornit na vzácnou nemoc její dcery. "Dívky, které mají MRKH jsou tiché skupinky, které o tom nerady mluví," říká. "Takže doufáme, že těm dívkám pomůžeme a tím, že budeme o problému mluvit, povzbudíme lékařskou vědu, aby jednou přesně určila, co problém způsobuje."

Jediná transplantace dělohy zatím proběhla v Saúdské Arábii v roce 2000, když 26letá žena, která ztratila svou dělohu v důsledku krvácení, obdržela dělohu od 46leté dárkyně. Příjemkyně však měla problémy a děloha jí musela být po 99 dnech odstraněna. Od té doby však lékařská věda pokročila a švédští lékaři věří, že jsou schopni provést úspěšnou transplantaci. Přesto jde o jednu z nejsložitějších operací vůbec.

"Technicky je to mnohem obtížnější, než transplantace ledviny, jater nebo srdce. Potíž je vyhnout se krvácení a zjistit, zda jsou cévy dost dlouhé k propojení s dělohou," řekl vedoucí lékařského týmu Mats Brannstrom. "Děloha je také hluboko v pánvi, na rozdíl od ledviny není 'tolik k dispozici'," dodal.

Čtěte také:
Proč naší kůži škodí sluneční paprsky
Rakoviny kůže mezi Čechy stále přibývá, za škodlivostí slunečních paprsků může ztenčení ozónové vrstvy.
Více se dočtete ve čtvrtek v deníku Právo (příloha Café).

Reklama

Související témata:

Související články

Jak se zbavit zlozvyků, jež pohoršují okolí

12. 6. 2011, 17:40

Možná to taky znáte. Jakmile jste nervózní, úzkostní, vzteklí či znudění, začnete bezděčně dělat věci, které si sami nedokážete vysvětlit. Jedná se o tzv....

Výběr článků