Hlavní obsah

Tajemství léčivých účinků afrikánů

18. 8. 2016, 7:19
Novinky, Zdena Nováčková

Aksamitník neboli afrikán bývá na zahrádkách oblíbený, protože jeho charakteristická vůně odpuzuje hmyz - mšice, molice, háďátka a jiné. Škůdce sice úplně nezničí, ale aspoň zredukuje, a to se také rozhodně počítá… Je to ale i léčivá bylina a navíc jedlá!

Foto: Profimedia.cz

Aksamitník má nasládlou chuť, obdobnou jako anýz.

Článek

Jeho kořeny zlepšují půdu - jsou zdrojem humusu. Je to keříčková jednoletá nenáročná rostlina, která kvete celé léto až do prvních mrazíků.

Harmonizuje tělo i mysl

Aksamitník má nasládlou chuť, obdobnou jako anýz, listy i květy můžeme přidávat do omáček, polévek, zeleninových i ovocných salátů, na různá masa, brambory nebo na ovonění cukru.

Z květů si lze připravit čaj proti bolestem břicha nebo průjmům. Dříve se tento nálev doporučoval po bujarých oslavách, aby se tělo dostalo rychleji do pohody. Právě jeho tišící účinky na žaludek a nervový systém pomáhají organismu vyrovnat se s přemírou pití nebo jídla.

Některé druhy mexických aksamitníků mají v silnějších koncentracích až psychedelické účinky, slouží i jako náhrada tabáku.

Snižuje bolestivost kloubů

Velmi dobře působí olej nebo koupel z této bylinky při revmatických onemocněních. Koupel se připravuje klasickým způsobem, květy necháme namočené ve studené vodě přes noc, druhý den je přivedeme k varu a po vychladnutí scedíme. Odvar vlijeme do koupele a v lázni vydržíme nejméně čtvrt hodiny.

Olej se může používat jak na masáže těla, tak pro ochucení pokrmů. Na jeden díl květů přidáme tři díly rostlinného oleje a necháme tři týdny macerovat, potom scedíme a používáme podle potřeby.

Udělejte si víno pro lepší zrak

Aksamitník obsahuje poměrně velké množství luteinu, který se v lékařství používá na ochranu zraku, zejména sítnice, proti škodlivým volným radikálům.

Stojí za to vyzkoušet aksamitníkové víno: dvě velké hrsti květů dáme do litru vína s pravým vanilkovým luskem a dvěma malými kousky zázvoru. Vše necháme macerovat dva až tři týdny na tmavém, chladném místě. Pak přecedíme, přidáme 2 dcl tequilly a med dle chuti. Uchováváme v chladu, pijeme půl deci denně.

Dezinfikuje místnost

Aromaterapie využívá silic aksamitníku např. v esenciálních olejích rozptýlených ve vzduchu, ale sušené květiny můžeme i prostě spalovat. Mají antivirotické a antibakteriální účinky, snižují možnost nákazy v místnostech, kde jsou lidé např. s virózou.

Dříve se používal odvar aksamitníku v kombinaci s olejem proti vším. Aksamitník obsahuje i karotenoidy, žlutočervená barviva, a využívá se v potravinářství. Přípravky z něj se dávají do jídla slepicím, aby měly sytější a stabilnější žloutky.

Pleťová voda pro všechny typy pleti

Z čerstvých květů se dá připravit pleťová voda pro všechny typy pleti, jež má velmi dobré čistící vlastnosti. Jednoduše se vezmou dvě vrchovaté polévkové lžíce čerstvých květů (nebo jedna polévková lžíce sušených květních lístků) a vhodí se do čtvrt litru vroucí vody, ale už se nevaří. Nechá se vystydnout, scedí se a voda se uchovává v lednici. Voda je i jemně a příjemně parfémovaná.

Reklama

Související témata:

Související články

Top byliny pro krásnou hřívu

25. 5. 2016, 8:42

Vlasy jsou ozdobou každé ženy. A vlastně se dá napsat každé hlavy. Snad i proto existuje řada lidových rad, jak si vlasy vylepšit a vyživit. Které byliny našim...

Výběr článků