Hlavní obsah

Sociální stres vede k obezitě

10. 8. 2009, 7:30 – Winston

Přibývání na váze se často přisuzuje přejídání v kombinaci s nízkou pohybovou aktivitou. Nemusí to být ale vždy. Obezitu také zhoršuje sociální stres, pod jehož vlivem se začne tělo obalovat tukem v břišní části. Přitom právě tuky zde uložené jsou velmi nebezpečné a vedou k chorobám srdce a cév.

Foto: Profimedia.cz

Stres je nepříjemný a může vést k špatným následkům

Článek

Stres způsobený společenskou podřízenosti v práci či jiném kolektivu vede k vylučování stresových hormonů do krve, ty přitom urychlují a podporují ukládání tuků v břišní oblasti. A tzv. viscerální tuk zase podporuje vznik aterosklerózy koronárních tepen, ukládání plaku v cévách a může vést k chorobám srdce.

„Mnoho nadbytečného tuku u řady lidí, kteří mají nadváhu, je uloženo v břiše, a tento tuk se chová jinak než tuk uložený jinde. Pokud je ho tam moc, pak má mnohem zhoubnější vliv na zdraví než tuk uložený v jiných oblastech,“ potvrdila autorka studie Carol A. Shivelyová z Wake Forest University v Severní Karolíně.

Sociální stres vzniká konflikty, nebo spory v práci, v rodině apod. Příčinou může být také špatný životní styl jako špatné stravování, nedostatek spánku nebo třeba kouření v domácnosti. Všemu se však dá předejít. 

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků