Hlavní obsah

Samovyšetření prsou může zachránit život

17. 9. 2019, 7:03
Novinky, das

Každým rokem na následky karcinomu prsu umírá až 1900 žen, většina žen přitom jen proto, že přišla k lékaři pozdě, a tedy v okamžiku, kdy již byl nádor špatně léčitelný. Na prvotní příznaky přitom může upozornit i velmi jednoduché samovyšetření prsou. Tato základní prevence, kterou můžete lehce provádět samy či s partnerem, vám může zachránit život.

Foto: Profimedia.cz

Samovyšetření prsou

Článek

Zhoubné nádory prsu patří mezi nejčastější nádory u žen a každým rokem se objeví kolem šesti tisíc nových případů. A i zde platí pravidlo, že čím dříve je nádor v prsu objeven, tím větší je šance na jeho úplné vyléčení. Právě proto lékaři apelují na všechny ženy po 20. roce života, aby každý měsíc po skončení menstruace věnovaly svým ňadrům několik minut a začaly s jejich samovyšetřením.

Samovyšetření je důležité i u žen nad 45 let, jež pravidelně chodí v rámci screeningu rakoviny prsu každé dva roky na vyšetření prsu pomocí mamografu. Stejně u žen mladších či rizikových, které pravidelně absolvují ultrazvuk ňader. Období mezi dvěma vyšetřeními bývá totiž dlouhé, trvá celé dva roky. V mezidobí je tak dobré podle neziskové organizace Loono a kampaně #prsakoule i nadále prsa samovyšetřovat.

Ne vždy znamená bulka nádor

Prsy každé ženy jsou jiné, pohmatový vjem závisí na struktuře mléčné žlázy a podílu tukové tkáně. Prsní žláza může být hrbolatá, v zevních částech je často objemnější. Platí, že ve stejných částech prsů na obou stranách je žláza na pohmat přibližně stejná. V podpaží by za normálních okolností neměl být hmatný žádný útvar.

Když si všimnete nesrovnalosti či nahmatáte nějaký útvar, nepodléhejte hned panice. Často se může jednat o cysty, hormonální zduření nebo nezhoubné nádory. Navíc ňadra se mohou v důsledku působení hormonů měnit v čase. Nicméně vždy raději vyhledejte svého gynekologa, případně praktického lékaře, kteří vás doporučí na vyšetření.

Screeningové vyšetření je možné absolvovat i bez doporučení lékaře, ceny se podle zvoleného pracoviště pohybují mezi 300 až 700 korunami za ultrazvuk a 500 až 800 korunami za mamograf. Pakliže se bude jednat o zhoubný nádor, pak mějte vždy na zřeteli, že díky vašemu včasnému odhalení je obrovská pravděpodobnost, že se zcela vyléčíte.

Jaké příznaky hledat
- nebolestivé zduření nebo bulka s nepravidelnými okraji- zarudnutí, tuhá kůže, důlkovatění- otok kůže, mokvání, nehojící se vřed- olupování, šupiny kůže okolo bradavky- vtažení bradavky, výtok z bradavky, krvácení- bulka v podpaží nebo nad klíční kostí

Jak by mělo takové samovyšetření vypadat

Nejprve by se žena měla postavit či posadit před zrcadlo s rukama volně podél těla a svá prsa důkladně prohlédnout pohledem. Pátrejte pečlivě po změnách ve velikosti či tvaru prsů, zda se na kůži prsů neukazují vtažená místa či naopak vyklenutí, případně barevné změny, zarudnutí či zvýšená žilní kresba. Rovněž si všímejte obrysů prsů.

Dále dejte obě ruce nad hlavu a prohlížejte si prsa z různých úhlů. Zjistěte, jestli se neukázaly některé změny od posledního vyšetření. Prohlédněte si také dvorec a bradavku a všimněte si, neobjevuje-li se výtok, krvácení či vpáčení bradavky.

Pak přijde na řadu pohmat. Pravou rukou si budete vyšetřovat levý prs a naopak. Představte si, jako by byl prs rozdělen na čtyři části. Vyšetření začněte v horní vnitřní části. Prsty pravé ruky položte naplocho na kůži levého prsu a pomalými krouživými pohyby s mírným tlakem prohmatejte tuto část prsu.

Sledujte okolí dvorce, dvorec a bradavku. Po stisknutí dvorce pečlivě pozorujte, neobjeví-li se výtok či krvácení z bradavky. Stejným způsobem vyšetřete ostatní části prsu. Na závěr vyšetření levého prsu vsedě či vestoje lehce zvedněte levou ruku tak, aby se uvolnilo podpaží. To pak pečlivě celé prohmatejte. To celé zopakujte i u pravého prsa včetně pravé podpažní jamky.

Ňadra by se měla vyšetřit také vleže. Lehněte si proto a hlavu si položte na polštář. Levé rameno si podložte složeným ručníkem a levou ruku si dejte pod hlavu. Pravou rukou začněte vyšetřovat levý prs stejně jako vestoje od horní vnitřní části až po horní zevní. Při vyšetření zevních částí prsu položte levou paži podél těla. Také vleže vyšetřete podpažní jamku.

Než začnete s vyšetřením pravého prsu, přendejte si složený ručník pod pravé rameno a pravou ruku si dejte pod hlavu. Levou rukou vyšetřujte pravý prs postupně část po části jako u prsu levého.

Může se vám hodit na Firmy.cz:

Anketa

Provádíte si pravidelně samovyšetření prsu?
Ano, minimálně jednou měsíčně
18,2 %
Ano, máme už s partnerem takový rituál
6,8 %
Snažím se, ale občas zapomenu
24,3 %
Ano, ale asi tak dvakrát do roka
14,4 %
Ne, ale hodlám to změnit
23,1 %
Ne, někdy je lepší nevědět
13,2 %
Celkem hlasovalo 424 čtenářů.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků