Hlavní obsah

Rakovinou jater ročně onemocní 400 Čechů

23. 9. 2010, 7:00

Čtyři sta Čechů ročně onemocní rakovinou jater. Za třicet let se výskyt tohoto onemocnění zvýšil až třikrát.

Foto: Profimedia.cz

Nadějí nemocným pacientům jsou skalpel, léky či injekční zákrok.

Článek

Rakovina jater patří mezi nejčastější nádory na světě. Každoročně je ve světě hlášeno asi 600 tisíc nově vzniklých zhoubných nádorů jater. "V 95 procentech případů nemocní dříve či později nemoci podlehnou, nejčastěji kvůli komplikacím. Nadějí prodlužující pacietům život je biologická léčba, která je plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění," poznamenal k léčbě této zhoubné nemoci Jindřich Fínek z onkologického a radioterapeutického oddělení Fakultní nemocnice v Plzni.

"Před nástupem biologické léčby doba přežití nebyla léčbou ovlivněna," řekl Fínek. "Systémová (celkově působící) léčba ve formě tablet představuje jedinou schválenou  léčbu rakoviny jater, u níž byl prokázán pozitivní přínos prodloužení doby přežití pacientů," uvedl.

Léky dokážou nemocným prodloužit život

Účinná látka sorafenib funguje tak, že brání růstu rakovinných buněk i jeho cévnímu zásobení nádoru. Mezinárodní klinické studie prokázaly, že lék dokáže nemocným významně prodloužit život i jeho kvalitu.

Foto: Profimedia.cz

Detail jater napadených rakovinou

Rizikových faktorů pro vznik rakoviny jater je několik, patří mezi ně cirhóza aneb ztvrdnutí jater, kterému může předcházet infekce žloutenkou nebo nadměrné pití alkoholu. Dalším rizikovým faktorem je vliv takzvaných aflatoxinů, jedů, které produkují plísně napadající třeba obiloviny nebo arašídy.

Neléčené onemocnění způsobí do několika měsíců smrt pacienta. Možnosti léčby závisí na počtu nádorů, které se v játrech vytvořily, a zda se již rakovina rozšířila. Dále na tom, jak dobře játra fungují, ale i na věku a zdravotním stavu nemocného.

Chirurgický nebo injekční zásah

Chirurgická léčba je možná u pacientů s včasnou diagnózou, u nichž se rakovina dosud nerozšířila. Odstranění části jater i s nádorem může znamenat úspěšnou léčbu, rakovina se ovšem může objevit znovu. V případě pokročilého stadia postižení jater, pokud má nádor jen několik málo ložisek, může být vhodná transplantace jater. Nemusí však být k dispozici vhodný orgán okamžitě.

Další možností u pacientů, u nichž se rakovina dosud nerozšířila, je zničit nádor vpichem přes kůži. Tento postup zapříčiní postupnou likvidaci nádorových buněk, a to různými způsoby - etanolovými injekcemi, tekutým dusíkem, vysokofrekvenčními elektrickými proudy (likvidace teplem) nebo uzavřením hlavní cévy nádoru.

Reklama

Související články

Výběr článků