Hlavní obsah

Novopečené matky mohou kvůli nedostatku spánku zestárnout až o 7 let

13. 8. 2021, 10:03

Nedostatek spánku způsobený péčí o novorozeně může mít u novopečených matek drastický vliv na jejich biologický věk, tvrdí studie. Nevyspání a únava navíc zvyšují riziko onemocnění rakovinou a vzniku kardiovaskulárních problémů.

Foto: Profimedia.cz

Bezesné noci vedou k vyčerpání.

Článek

Péče o novorozeně vyžaduje mnoho sil a energie od obou rodičů. Obzvláště ženy se ale potýkají s častým nočním vstáváním z důvodu kojení či pláče miminka. Mnohé z nich si pak s nadsázkou stěžují, že za prví měsíce po porodu zestárly o několik let.

Nejnovější studie dokazuje, že na tomto tvrzení může být mnoho pravdy. Vědci se rozhodli zkoumat 33 matek během těhotenství a rok po porodu, přičemž analyzovali jejich DNA, aby dokázali určit jejich biologický věk. Ten se totiž může lišit od toho kalendářního. Biologický nebo funkční věk organismu se odvíjí od nejrůznějších faktorů, jako je váha či celkový zdravotní stav.

Kolik spánku člověk potřebuje? Záleží na věku

Zdraví

Výsledky ukázaly, že u matek, které během prvních šesti měsíců po narození dítěte naspaly méně než 7 hodin, se biologický věk lišil v průměru o 3 až 7 let od těch, kterým se povedlo během této doby naspat denně sedm hodin a více. Matky, které spaly méně než 7 hodin, měly navíc v bílých krvinkách kratší telomery (koncové části chromozomů), které mohou mít podle Sleep Health vážnou spojitost se zdravotními problémy.

„Ohledně spánku bylo uskutečněno mnoho studií, z jejichž výsledků víme, že spánek kratší sedmi hodin zvyšuje riziko vzniku nejrůznějších chorob,“ říká autorka studie profesorka Judith Carrollová pro Daily Mail. Více než polovina účastnic výzkumu přitom spala průměrně méně než sedm hodin denně i rok po narození dítěte.

Ačkoliv neexistují přesnější výzkumy, které by výsledky zkoumaly z dlouhodobého hlediska, vědci na novopečené maminky apelují, aby využily každé možné chvilky k dodání energie a nestyděly se požádat své okolí o pomoc s hlídáním, aby ochránily své zdraví.

Reklama

Související články

Byliny proti nespavosti

19. 7. 2021, 5:57

Vyspat se dorůžova je krásné a zdravé. Nedaří se? Vyzkoušejte přírodní pomocníky. Působí sice jemněji než léky, nezatíží vám ale tolik organismus. Navíc...

Choďte spát o hodinu dříve. Neprohloupíte

29. 7. 2021, 5:43

Jedním z důsledků šíření nemoci covid-19 se stala často dlouhodobá nutnost pracovat nebo se učit z domova. Mnozí si proto zvykli být vzhůru večer déle,...

Výběr článků