Hlavní obsah

Nejčastější symptomy, jež mohou signalizovat rakovinu a muži je přehlížejí

29. 11. 2010, 9:00
Novinky, das

Donutit dospělého muže, aby si zašel v rámci prevence k lékaři, je mnohdy nadlidský výkon. Přitom právě díky prevenci lze objevit nejen závažná onemocnění ve včasných stádiích, ale také ušetřit čas i peníze při řešení i nejrůznějších lékařských banalit.

Foto: Profimedia.cz

Pokud se někdo vyhýbá lékařům, pak by měl být o to obezřetnější při pocítění jakýkoliv příznaků, jež mohou signalizovat potenciální zdravotní problém.

Článek

Prevence je prostě důležitá pro každého. A pokud už se někdo vyhýbá lékařům, pak by měl být o to obezřetnější při pocítění jakýkoliv příznaků, jež mohou signalizovat potenciální zdravotní problém.

Odborníci ze serveru Lecba-rakoviny.cz sestavili patnáct nejčastějších signálů, které by muži neměli přehlížet a raději co nejdříve navštívit lékaře. Lékaři zároveň apelují na jejich partnerky, aby byly i ony více všímavé a muže k lékaři dovedly. Podle zkušeností odborníků jsou to totiž právě ženy, které své muže často přinutí navštívit lékaře včas.

Příznaky, které by muži neměli přehlédnout
Bulka nebo jiný útvar v oblasti prsou – ano, i muži mohou onemocnět rakovinou prsu.
Déletrvající bolest neznámého původu – i když většina našich bolestí není způsobena zhoubným nádorem, u jakékoli chronické bolesti je nutné zjistit její příčinu.
Změny nebo nové útvary na varlatech – rakovina varlat je nejčastější u mladých mužů mezi 29. a 40. rokem věku.
Zvětšení lymfatických uzlin – obvykle se jedná o známku probíhající infekce nebo zánětu, ale zvětšené uzliny mohou signalizovat i rakovinové bujení.
Dlouhodobě zvýšená teplota neznámého původu – stejně jako bolest, také chronicky zvýšená teplota si žádá lékařské vyšetření a objasnění pravé příčiny.
Samovolné ubývání na váze – většina z nás nehubne příliš snadno. Pokud ano, může to signalizovat vážný zdravotní problém.
Hlodavá bolest břicha, která může být provázena depresemi – rakovina slinivky se zpravidla projeví poměrně pozdě. Signalizují ji bolesti břicha a u některých lidí se mohou objevit i depresivní stavy.
Nevysvětlitelná únava – na únavu si stěžuje mnoho lidí a většinou nemá s rakovinou nic společného. Jestliže vám však nepomáhá ani dovolená nebo pořádný odpočinek, je čas navštívit lékaře.
Chronický kašel – pokud kašlete déle než tři nebo čtyři týdny, přestaňte nakupovat sirup a obraťte se na odborníka. Může se jednat o projev vážnějšího onemocnění.
Obtížné polykání – může se objevit u některých druhů rakoviny, především rakoviny jícnu.
Změny na kůži – mateřská znaménka, ale i jakékoli barevné změny na kůži by měly být pod pečlivým dohledem. Pokud se začnou měnit, ukažte je kožnímu lékaři.
Krev ve zvratcích, hlenech, moči nebo stolici – jakákoli krev v místech, kde by neměla být, si zaslouží rychlé lékařské vyšetření.
Změny ústní sliznice – zvláště kuřáci by si měli všimnout případných bílých skvrn na sliznici uvnitř úst. Mohou signalizovat počínající zhoubné bujení.
Problémy s močením – často jsou způsobené pouhým zvětšením prostaty, avšak rakovina prostaty je rovněž poměrně časté onemocnění.
Zažívací obtíže neznámé příčiny – pokud se problémy se zažíváním nebo vyprazdňováním objevují pravidelně, mohou být projevem rakoviny zažívacího traktu.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků