Hlavní obsah

Na co je potřeba hledět při výběru výživového poradce

21. 9. 2015, 10:52
Novinky, das

Výživových poradců se v poslední době vyrojilo stejně jako hub po dešti. Zatímco někteří absolvovali několikadenní kurz firmy prodávající konkrétní produkty, jiní svému oboru skutečně rozumí a stojí za nimi i přesné výsledky. Jenže jak v běžném životě od sebe rozlišovat odborníky od těch, kteří ve skutečnosti jen prodávají určité produkty či služby?

Foto: Profimedia.cz

Hubnutí není jen o změně jídelníčku, ale často o zásadní změně životního stylu.

Článek

Odbornost výživových poradců a specialistů závisí nejen na škole, nebo kurzu, který již ukončili. V této oblasti jde věda a výzkum stále kupředu.

„Základním předpokladem odbornosti už rekvalifikovaného výživového specialisty nebo studovaného nutričního specialisty by mělo být jeho další průběžné vzdělávání. Nejlépe založené na nejnovějších lékařských a vědeckých poznatcích,“ vysvětluje MUDr. Ondřej Nývlt, ředitel Akademie Světa zdraví, ve které musejí budoucí specialisté nejdříve projít kreditovým systémem o 20 školeních.

Podle odborníků totiž pouze kvalitní a kontinuální vzdělávání umožní, že poradce nesklouzne při práci s klientem k doporučování obecných, nefunkčních nebo až nebezpečných rad či k prodeji přípravků slibujících za obrovské sumy peněz takřka zázračné účinky.

„Hubnutí totiž není jen o změně jídelníčku, ale často o zásadní změně životního stylu. Proto by měl mít odborník mnohem širší přehled nejen v oblasti výživy, ale také pohybových aktivit, wellness a motivačních dovedností,“ upozorňuje odbornice na výživu Pavla Dostalíková z NutriCentra zabývajícího se vzděláváním výživových specialistů pomocí akreditovaných kurzů.

Lidé by měli vědět, že kvalitní poradce není prodejce doplňků stravy. Podle odborníka Martina Koláře správně zvolené doplňky stravy mohou při hubnutí pomoci a ulehčit snahu při redukci váhy, nicméně ta by rozhodně neměla být postavena pouze na preparátech, ale z hlavní části na přirozených potravinách.

„Po stanovení individuálního jídelního plánu se má specialista zajímat, komunikovat s vámi a mimo jiné například zjišťovat, zda hubnete nebo přibíráte tuky nebo svalovou hmotu, jak se s novou skladbou jídelníčku cítíte a podle nabytých informací popřípadě dále upravovat svá doporučení. Hubnutí záleží na řadě faktorů a praví odborníci neslibují něco, co nemohou dokázat,“ uzavírá odbornice Pavlína Dostalíková.

Podívejte se s námi, podle čeho dobrého výživového poradce vybírat.

Seznámí vás s postupy své práce a vysvětlí, co očekává od vás

Poradce by vás na úvodní schůzce rozhodně neměl do ničeho tlačit. Mělo by se jednat o příjemný rozhovor, kde si pohovoříte o vašich cílech, současném zdravotním stavu, stravovacích návycích a dalších důležitých informacích, ze kterých bude specialista schopen sestavit ideální výživový plán na míru vám samotným.

Bude mít adekvátní vzdělání z oboru

Jak už bylo řečeno, odborník na výživu by měl být schopný prokazatelně doložit své vzdělání a absolvované kurzy. Rozhodně se nebojte se na jeho vzdělání a absolvované kurzy zeptat. Pokud se jedná o odborníka na svém místě, vzdělávání by si měl neustále prohlubovat podle nejnovějších poznatků.

Bude žít zdravě a podle zásad, které doporučuje

Specialista na svém místě rozhodně nemůže kázat vodu a pít víno! Nikdo z nás by jistě nechtěl odborníka, který radí něco, co on sám osobně není schopen dodržovat. Správný výživový poradce naopak prohlubuje svoji nově nabytou teorii praktickými zkušenostmi na sobě samotném.

Použije kvalitní diagnostiku složení těla

Specialista by měl používat kvalitní diagnostiku, aby zjistil podíl aktivní hmoty, svaloviny, tuku, vnitřního tuku a váš bazální metabolismus. Vše vám srozumitelně vysvětlí a se získanými údaji pracuje.

Bude respektovat vaši individualitu

Odborník by neměl dávat všem stejná doporučení („tzv. diety ze šuplíku“). Měl by rozhodně chápat, že to, co funguje u jednoho, nemusí vždy fungovat u někoho jiného. Každý máme jiný životní režim, rodinnou anamnézu, fyzické, genetické i metabolické předpoklady, a proto je ke každému z nás potřeba přistupovat individuálně.

Připraví vám výživový plán včetně jídelníčku na míru

Doporučí vhodné kombinace potravin a jejich množství, časové rozestupy mezi jídlem. Specialista by tedy neměl řešit pouze energetickou hodnotu, ale celkovou skladbu jídelníčku (zastoupení bílkovin, tuků, sacharidů, vlákniny a dalších nutrientů).

Zkušený odborník by vám měl také dokázat doporučit vhodné pohybové aktivity, které vám při cestě hubnutí pomůžou a budou pro vás vhodné.

Nové stravování založí na přirozených potravinách

Poradce, se kterým v otázce hubnutí budete spolupracovat, by vás měl naučit, jak se samostatně orientovat v sortimentu a měnit si jídelníček. Také by vás podle odborníků měl naučit, kterých zásad se držet při vybírání surovin a jak s nimi zacházet.

Bude provádět pravidelné kontroly výsledků

Klient i výživový poradce jsou za výsledky zodpovědní stejnou měrou. Součástí návštěv by proto měly být průběžné kontroly výsledků a následné úpravy stravovacích i cvičebních režimů. Rozhodně by spolupráce neměla probíhat tak, že klient dostane výživový plán, aniž by se s odborníkem dále nepotkával na pravidelných schůzkách.

Povede vás na cestě za změnou

Specialista by měl být empatický a vstřícný. Zároveň by však měl mít přirozenou autoritu a vzbuzovat ve vás důvěru. Pokud zhřešíte, nebo se vám nebude dařit držet se vašeho výživového plánu, dokáže vás pozitivně motivovat a vrátit na ty správné koleje.

Vždy vyžaduje i od vás aktivní spolupráci

Ani nejlepší specialista na výživu nic nezmůže, pokud nebudete aktivní při spolupráci a dodržování jeho rad. Hubnutí s odborníky je o vzájemné spolupráci, kdy by měl být specialista tím nejlepším trenérem. V souboji s přebytečnými kilogramy nevyhrajete, když nebudete trénovat podle jeho rad, stejně jako v jiných zápasech.

Může se vám hodit na službě Firmy.cz:

Reklama

Výběr článků