Hlavní obsah

Jak udržet správnou motivaci při hubnutí

1. 10. 2012, 10:51
Novinky, das

Někdo hubne bez problémů a snadno, kdežto jiný se trápí a točí se v bludném kruhu jojo efektu. Hubnutí totiž velmi silně ovlivňuje nejen odlišný mužský a ženský přístup, ale také naše povaha, vůle a především síla motivace, se kterou se do něho pouštíme.

Foto: Profimedia.cz

I při hubnutí platí přísloví - ve dvou se to lépe táhne.

Článek

Při hledání motivů hubnutí je zajímavé zohlednit rozdíl v mužském a ženském přístupu. Muži velmi obecně řečeno hubnou, protože musí, a ženy proto, že chtějí. Tuto tezi potvrzují výsledky průzkumu mezi 1500 respondenty, který se uskutečnil v Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment.

Ze zdravotních důvodů hubne celých 57 % mužů oproti pouze 21 % žen. Naopak, ženám jde většinou především o to, vypadat dobře a líbit se – tento důvod uvedlo 54 % žen a jen 18 % mužů. Asi 20 % lidí hubne kvůli vyššímu sebevědomí a mezi další důvody lze zařadit práci, tlak partnera a okolí, životní jubilea a společenské příležitosti.

Úspěšnost hubnutí je také závislá na naší postavě, a tedy i v přístupu naší osobnosti k hubnutí. „Racionální jedinci mají mnohem větší předpoklad úspěchu, protože jsou vytrvalí, dokážou zatnout zuby a reálně si představit svoji vysněnou váhovou metu. Naopak emotivní typy často oddalují počátek redukčního programu, obávají se jeho přísných pravidel a ztráty životních požitků,“ vysvětluje Bc. Gabriela Knosová z Institutu kompliment a dodává: "Proto také mnohdy snažení ukončí předčasně a vrátí se do svých starých kolejí.“

Všeobecně se však do kategorie nejméně úspěšných lidí řadí ti, kteří se hubnout nerozhodli ze své vůle, ale na přání někoho jiného – rodičů, partnera či nadřízených v práci. Nemají totiž dostatečně silnou motivaci k dosažení stanoveného cíle.

Motivace jako alfa a omega v procesu redukce váhy

Snížení tělesné hmotnosti nezahrnuje pouze ono prvotní rozhodnutí „chci už konečně zhubnout“, ale jedná se o dlouhodobý proces, během kterého nás čekají mnohé nástrahy. Počáteční motivace pozvolna oslabuje a do cesty se staví překážky, které mají jednoho společného jmenovatele – slabou vůli.

„Motivační a psychologické aspekty častokrát rozhodují o úspěchu nebo neúspěchu hubnutí. Udržet správnou motivaci klienta po celou dobu procesu redukce tělesné hmotnosti, tedy ve fázi aktivního hubnutí, ale i v čase stabilizace a udržování hmotnosti, je proto úlohou každého správného odborníka na hubnutí,“ upozorňuje Knosová.

Pro udržení správné intenzity motivačního náboje je kromě osobního vnitřního rozhodnutí důležité také to, aby redukční program přinášel reálné, měřitelné, citelné a viditelné výsledky. Pokud jsme každý týden schopni zaznamenat úbytek váhy, tělesného objemu a cítíme se lehčí a plní energie, máme chuť v našem snažení pokračovat.

Motivační náboj a tolik potřebnou disciplínu pomáhají udržet i vzory v našem okolí, například úspěchy dalších účastníků redukčního kurzu, podpora rodiny, přátel a okolí. I v tomto případě platí známé přísloví, že ve dvou se to lépe táhne, a pomoc odborníka je zde nadmíru užitečná. Pravidelné schůzky s odborníkem (alespoň jednou týdně) totiž přinášejí možnost konzultace veškerých problémů spojených s hubnutím. Včasným odhalením a napravením chybných postupů v procesu redukce hmotnosti se předchází zbytečnému trápení a následnému oslabování motivace.

Reklama

Související témata:

Související články

Hormonální dieta, jež pobláznila Hollywood

30. 8. 2012, 7:27

Touha po dokonalých tělech nutí vědce vymýšlet stále účinnější způsoby hubnutí. Mezi ty nejnovější, jež pobláznily dokonce i Hollywood, patří hormonální dieta,...

Výběr článků