Hlavní obsah

Devět pokrmů pro dobré spaní

30. 1. 2007, 11:59

Pokud nemůžete spát a přemýšlíte o prášcích na spaní, zkuste nejdříve zamířit do kuchyně. Některé z následujících jídel či nápojů používaly s úspěchem už prababičky, jiné patří k modernějším tipům zdravé výživy.

Článek

Následujících jídel a nápojů pomohou uvolnit vaše svaly, utiší mysl a podpoří vylučování uklidňujících, uspávajících hormonů, serotoninu a melatoninu.

1. Banány: Takový banán je prý vlastně prášek na spaní ve žlutém slupce. Nejen, že obsahuje melatonin a serotonin, ale také má s sobě hodně hořčíku, který uvolňuje svaly.

2. Heřmánkový čaj: Heřmánek je standardní součástí čajů na dobrou noc, protože funguje jako mírné sedativum. Je to ta pravá bylinka pro neklidná těla a mysli.

3. Teplé mléko: Není to jen pověra. V mléku je tryptofan, aminokyselina, která má mírně sedativní účinek, a vápník, který našemu mozku pomáhá tryptofan dobře využít. Kromě toho je tu psychologický efekt - teplé mléko nám připomíná dětství, a už tím nás uklidňuje.

4. Med: Přidejte si trochu zlatavého medu do mléka či heřmánkového čaje. Cukr má sice povzbuzující účinek, ale pomáhá odklidit z cesty kyseliny, které by mohly přebíjet uklidňující tryptofan.

5. Ovesné vločky: V ovesných vločkách se skrývá spousta spánku. Je v nich melatonin a pocit pohody. Krom toho také příjemně a zdravě zaplní žaludek.

6. Mandle: Hrst této dobroty také pomáhá přivolat spánek. Mandle obsahují jak tryptofan, tak i hořčík, který uvolňuje svalstvo.

7. Lněné semínko: Když vás život netěší a smutek se zdá zastírat vše dobré, zkuste si večerní porci vloček posypat dvěmi lžícemi lněných semínek. Jsou plná přírodních omega-3 mastných kyselin, které zlepšují náladu.

8. Celozrnný chléb: Krajíc celozrnného chleba s medem pomůže zvednout hladinu inzulínu, který pomůže tryptofanu dostat se až do mozku, kde je přemění na serotonin a vydá jemný povel: "Je čas jít spát."

9. Krůta: Je nejznámějším zdrojem tryptofanu. Nemá se to přehánět, protože tryptofan nejlépe působí na prázdný žaludek, ale plátek krůtího masa na krajíci celozrnného chleba patří mezi nejlepší přirozené uspávací prostředky, které vám kuchyně může nabídnout.

Reklama

Související témata:

Související články

Prášky na spaní často užíváme zbytečně

12. 12. 2006, 10:07

Potíže se spánkem má zhruba třetina z nás. Pilulky na spaní patří k nejprodávanějším lékům. Většina lidí by je však užívat vůbec nemusela. Navíc, pokud po nich...

Výběr článků