Hlavní obsah

Cukr zahojí otevřené rány lépe než antibiotika

18. 2. 2013, 13:04

Jakmile antibiotika nezaberou u léčby otevřených ran, pak Afričané do rány nasypou krystalový cukr. Podle britských vědců tento recept skutečně zabírá. Cukr si poradí s hojením ran mnohdy lépe než právě antibiotika.

Foto: Profimedia.cz

Cukr účinně pomáhá tam, kde už antibiotika nezabírají.

Článek

Podle doktora Mosese Murandua (původem ze Zimbabwe) působícím na Wolverhampton University cukr odvádí tekutinu mimo ránu do obvazu, čímž znemožňuje bakteriím množit se a naopak urychluje hojení. Cukr přitom účinně pomáhá tam, kde už antibiotika nezabírají.

Spolu s lékaři z Birminghamu doktor Murandu cukrem úspěšně léčí ránu po amputaci nohy. Alan Bayliss přišel o nohu nad kolenem v lednu letošního roku, rána se ale neúspěšně hojila. Když ji začal doktor Murandu léčit krystalovým cukrem, velikost rány se drasticky zmenšila už za dva týdny.

„Když Moses poprvé obvazoval moji ránu, použil téměř hrnec cukru, ale za dva týdny na to potřebuje už jen asi čtyři až pět lžic… Urychlilo to hojení a je to pozitivní krok kupředu. Zpočátku jsem byl trochu skeptický, ale když jsem pak osobně viděl, jak cukr funguje a jak ránu hojí, byl jsem udivený,“ svěřil Bayliss listu Daily Mail.

Doktor Murandu testuje krystalový cukr při hojení vředů a otevřených ran ve třech anglických nemocnicích – Moseley Hall, QE Hospital a Manor Hospital. K aplikaci do ran používá sterilizovaný cukr, který do rány nevnáší žádné další choroboplodné zárodky, ale bakteriím v ráně odebírá vodu a brání jim v množení. Cukr doktor Murandu používá až ve chvíli, kdy selžou klasické obvazy a podávání antibiotik.

„Velmi mě těší, když vidím výsledky, navíc sestry dokážou převazovat samy poté, co jim to ukážu, pacientům velmi pomáhá, že vidí pozitivní výsledky této léčby,“ uvedl Murandu pro Daily Mail.

Reklama

Související témata:

Související články

Stres zpomaluje hojení ran

27. 7. 2010, 8:00

S nemocí či úrazem se v životě setkal téměř každý. Ať už se ale jedná o chřipku nebo zlomenou nohu, je důležité situaci zvládnout a co nejdříve se z ní dostat....

Výběr článků