Hlavní obsah

Čištění zubů napomáhá štíhlé linii

14. 2. 2005, 10:18
Právo, Václav Pergl

Lidé, kteří si čistí pravidelně zuby po každém jídle, si štíhlou linii dokážou spíše udržet. Naopak lidé s nadváhou si zuby nečistí třeba celý den. K tomuto závěru dospěli japonští vědci, kteří sledovali 14 tisíc osob ve věku od čtyřiceti do padesáti let.

Foto: Lenka Žáčková

Tokhi a Groove Army rozjeli nový projekt Royal Squad a pokřtili, ještě horké, CD Enter The G.A.R.S.

Článek

Tým sledoval životní styl osob, které jsou z lékařského hlediska obézní, mají tedy více než 25 kilogramů nadváhy, s návyky štíhlých osob. Všímal si toho, jak se stravují, jak spí, jaké je jejich zaměstnání a zda sportují či cvičí.

Závěry studie neznamenají, že by čištění zubů samo o sobě umožňovalo účinnější spalování tuků, uvádějí vědci. Soudí však, že aktivní čištění zubů pomáhá udržet se v dobré kondici a předcházet obezitě.

Proti infarktu

Čištění zubů může i snížit riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Tvrdí to vědci z Kolumbijské univerzity. Zjistili, že lidé s nemocnými dásněmi častěji trpí aterosklerózou, tedy zúžením tepen. Ze závěru jejich studie vyplývá, že péče o zdravý chrup a ústní dutinu může působit jako součást prevence srdečních infarktů a mozkových mrtvic.

Vědci zkoumali bakterie v ústech 657 lidí, kteří neměli v anamnéze žádný infarkt myokardu nebo mrtvici. Změřili sílu krční tepny (krkavice), kterou proudí krev ze srdce do mozku a která se zkoumá při určování aterosklerózy. Zjistili, že lidé, kteří měli více specifických bakterií způsobujících onemocnění dásní, měli také více zkornatělou krční tepnu.

Dospěli k závěru, že s aterosklerózou souvisí jen bakterie, o nichž se ví, že způsobují onemocnění dásní, nikoli jiné bakterie nacházející se v ústech. Vysvětlují to tak, že tyto bakterie zřejmě putují v těle krevním řečištěm, dráždí imunitní systém a způsobují zánět, který pak končí ucpáním tepen.

Reklama

Související články

Zánět dásní může zvýšit riziko infarktu

5. 10. 2004, 15:35

Různě pokročilý zánět dásní má už 95 procent patnáctiletých. Je důsledkem špatné techniky čištění zubů. Přibývá výzkumů, které signalizují, že pokročilý zánět...

Výběr článků