Hlavní obsah

Život bez lží by byl mnohem brutálnější, tvrdí vědci

10. 4. 2019, 6:02

Odmalinka většina z nás doma slýchávala, že lhát se nemá. Jak ale ukazují vědci z celého světa, i lži v určitých ohledech mají své opodstatnění. Život výhradně s pravdou by byl sice upřímnější, ale pravděpodobně také mnohem brutálnější.

Foto: Profimedia.cz

Lhaní se stalo evoluční nezbytností.

Článek

Podle vědců lidé začali lhát prakticky okamžitě, jak vynalezli jazyk. Činili tak zásadně proto, aby prosadili svou.

„Lhaní je totiž velmi snadné v porovnání s ostatními způsoby získávání moci,” upozorňuje pro BBC Sissela Boková, odbornice na etiku působící na Harvardově univerzitě v USA.

Lhaní se ale také stalo evoluční nezbytností, jež lidi ochraňuje před celou řadou nepříjemností. A ne vždy v negativním slova smyslu.

Kdybychom například svému šéfovi řekli, co si o něm doopravdy myslíme, anebo proč jsme ve skutečnosti nesplnili termín, mohli bychom být propuštěni nebo přeřazeni na nižší pozici. Lžeme také proto, abychom vypadali lépe a udrželi dojem vlastní profesionality.

„Nedávno jsem se opozdil na schůzku a řekl jsem, že metro jelo pomalu,” říká Kang Lee, profesor aplikované psychologie a lidského rozvoje na Torontské univerzitě v Kanadě.

„Ve skutečnosti mě metro nezpozdilo. Přijel jsem pozdě z vlastní viny, ale měl jsem pocit, že by pro mě profesionálně nebylo dobré, pokud by to moji kolegové zjistili.”

Více poraněných citů 

Ve světě bez lží by také bylo mnohem více poraněných citů. Většině z nás by svět bez lží zasadil okamžitou ránu do obrazu sebe sama a svého sebehodnocení, řekl Dan Ariely, profesor psychologie a behaviorální ekonomiky z americké Dukeovy univerzity.

„Život výhradně s pravdou by přinášel upřímnější, brutálnější zpětnou vazbu o naší práci, o způsobu, jakým se oblékáme, o způsobu, jakým líbáme - o všech podobných věcech,” dodal.

„Člověk by si uvědomil, že mu lidé věnují mnohem méně pozornosti, a že není tak důležitý a vysoce kvalifikovaný, jak si myslí, že je.”

Na druhou stranu by nám naprosto upřímná zpětná vazba dala šanci na vlastní rozvoj, zlepšení a další učení. Ale jestli by to za to stálo, tím si Ariely není jistý.

Dosah pravd na vývoj dítěte

Rány zasazované našemu sebevědomí by začaly prakticky okamžitě, jak bychom se naučili mluvit, což by nepředvídatelným způsobem poznamenalo rozvoj dítěte.

„Představte si, jak za vámi přijde dítě a řekne: 'Mami, tati, hele, co jsem nakreslil!' a vy odpovíte: 'Je to příšerné',” uvedl Lee. „Negativní dopad by byl okamžitý.”

A ztratila by se také část nevinnosti dětství, včetně kouzelné víry v Ježíška nebo čerta s Mikulášem. Namísto toho by byly děti vzhledem ke zvyku klást příliš mnoho zvídavých otázek vystaveny už v rané fázi života drsné životní realitě, což by nemusela nutně být dobrá věc.

„Existuje spousta věcí, které by děti nepochopily, pokud by se o nich dozvěděly,” řekl Paul Ekman, profesor psychologie z Kalifornské univerzity v americkém San Francisku. „Všechno utajování skutečnosti před dětmi ze strany rodičů není ze zlé vůle.”

Samy děti se učí sociální hodnotu lhaní už od velmi mladého věku. „Maminka třeba řekne dítěti: ´Poslyš, babička ti dá dárek na chanuku. Musíš jí říct, že se ti líbí, jinak ji to bude mrzet´,” uvádí Michael Lewis, profesor pediatrie a psychiatrie z Rutgersovy univerzity v USA.

Do věku tří nebo čtyř let už podle studií mnoho dětí zvládá umění zdvořilých lží.

Během experimentů také Lewis zjistil, že čím inteligentnější a citově vyzrálejší dítě je, tím pravděpodobnější je, že zalže, když se podívá na hračku, na kterou mělo zakázáno se podívat.

Může se vám hodit na Zboží.cz:

Reklama

Související témata:

Související články

Jak se ubránit každodenním útokům lží

13. 10. 2018, 14:04

Nepravda, klam, fikce, zkreslení, mýtus, vytáčka, faleš. Prostě stará známá lež ve všech podobách. Malá či velká, záměrná či neúmyslná. Vlastní všem živočišným...

Výběr článků