Hlavní obsah

Ženy mají menší libido kvůli pocitům viny

11. 1. 2010, 11:45 – Londýn

Asi nepřekvapí, že sexuální energie u mužů a vzrušivost je v průměru výrazně vyšší než u žen. Podle nové kanadské studie to však nemusí být pravda na fyzické úrovni. Zatímco muži se většinou vzruší fyzicky i psychicky zároveň, u žen se tyto dvě složky často časově liší a ženy vzrušené fyzicky nemusejí své vzrušení správně vnímat kvůli pocitům viny a zahanbení.

Foto: Profimedia.cz

Fyzické vzrušení u žen souvisí se stigmatem viny a zahanbení.

Článek

Některé ženy nestihnou zjistit, že jsou vzrušené, i když jejich fyzické reakce tomu zcela jasně napovídají. Pocity viny a zahanbení kvůli sexu to mohou vysvětlovat. „Některé ženy projevují fyziologické reakce bez toho, aniž by samy sexuální vzrušení vědomě pocítily,“ tvrdí doktorka Meredith Chiversová z Queen´s University v kanadském Kingstonu.

Muži mají kvůli evolučním výhodám mozek synchronizovaný s fyzickými projevy, takže u nich k časovému posunu mezi fyzickým vzrušením a jeho vědomým vnímáním nedochází. Kvůli tomu jsou ale muži mnohem sexuálnější, také se mnohem ochotněji a častěji snaží souložit a tak šířit své geny.

Psychické vzrušení ženy za mužským pokulhává

„Chtěli jsme zjistit, jak úzce subjektivní zážitek sexuálního vzrušení odráží fyziologickou odpověď genitálií a zda se v tomto ohledu muži a ženy liší,“ tvrdí doktorka Chiversová, jež testovala čtyři tisícovky osob, jimž pomocí přístrojů měřila míru sexuálního vzrušení na těle a genitáliích při sledování erotických záběrů. Všichni dobrovolníci ale zároveň vypracovávali psychologickou analýzu vlastního vzrušení.

A výsledky jsou jasné. Zatímco muži uváděli, že jsou vzrušení ve stejnou chvíli, jak to diagnostikovaly přístroje, u mnoha žen docházelo k velkému zpoždění. Zatímco přístroje ukazovaly, že genitálie a tělo je fyziologicky vzrušeno, mnohé ženy pocítily psychické vzrušení mnohem později či vůbec. Podle Chiversové to může souviset s nesynchronní funkcí různých částí ženského mozku a stigmatem viny a zahanbení, které se vzrušení u žen stále dotýká.

Reklama

Související témata:

Výběr článků