Hlavní obsah

Ženy mají méně volna než muži, více pečují o domácnost

22. 6. 2016, 8:44
Právo, zr

Ženy v Česku mají méně volného času než muži. Muži sice odpracují více hodin v zaměstnání než ženy, ty se ale zase mnohem více starají o domácnost, děti a příbuzné. Ukázal to první ročník výzkumu o proměnách společnosti, jehož výsledky představili v pondělí autoři ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR.

Foto: Profimedia.cz

Péčí o děti stráví žena denně až čtyři a půl hodiny.

Článek

V loňském roce zkoumali situaci více než 8000 lidí nad 18 let – studentů, rodičů dětí, svobodných i seniorů.

Ve všední den český muž placenou prací a prací v domácnosti stráví průměrně více než šest hodin, žena sedm a půl hodiny.

„Stále existují rozdíly v trávení času mezi muži a ženami navzdory tomu, že se mluví o rovnosti pohlaví. Muži si víc než ženy odpracují v placeném zaměstnání, ženy naopak přebírají větší zodpovědnost za domácí práce. Ve výsledku jim zbývá méně volného času,“ informovala socioložka Michaela Röschová. Podotkla, že neplacená práce ženě zabere denně více času než ta placená.

První sociologický výzkum o proměnách české společnosti začal loni, do roku 2018 se zopakuje ještě třikrát. Vědci zkoumají rozvrh dne a dobu spánku, osobní péči a stravování, cestování a dojíždění za prací, placené práce a studia, domácí práce, péči o děti a příbuzné a také množství volného času. Výsledky představují průměr všech, tedy pracujících, studentů i seniorů.

Na domácí práce 4,5 hodiny denně

Více času než placená práce zabere ženě ta neplacená – přes týden domácími pracemi a péčí o děti stráví denně čtyři a půl hodiny, o víkendu o deset minut méně. Muž dvě a půl hodiny přes týden a o víkendu o čtvrt hodiny více.

„Ať už ženy souhlasí, či nesouhlasí s tradičním rozdělením rolí, tak dělají dvě třetiny prací. Ty, co nesouhlasí, odpracují 63 procent, ty, co souhlasí, 66 procent. I když muž souhlasí s rovností, stále dělá jen třetinu. Ať už je hodnotový postoj jakýkoli, v dělbě práce v domácnosti se to příliš neprojeví,“ uvedla socioložka.

Téměř třetinu volna lidé tráví u televize, denně asi dvě hodiny. Hodina připadá na odpočinek, necelá hodina na povídání s rodinou a přáteli, půlhodina na čtení a poslech hudby, půlhodina na brouzdání po internetu, pár minut na náboženské činnosti a dobrovolnictví.

S přibývajícím věkem se prodlužuje doba sledování televize a ubývá času stráveného s rodinou a přáteli.

Reklama

Související témata:

Výběr článků