Hlavní obsah

V těhotenství často trpí vlasy a kůže

6. 2. 2003, 18:57

V graviditě dochází k rozsáhlým změnám v celém organismu ženy. Zasahují látkovou výměnu, mění hladiny hormonů v krvi a ovlivňují také obranyschopnost těla. Všechny tyto změny mají také vliv na stav kůže a vlasů.

Foto: Marian Kajzer

Naděžda Krupská

Článek

Časté je padání vlasů

Mnohdy dochází ke změnám kvality a množství vlasů. Během těhotenství se situace obvykle nemění, avšak po porodu může docházet k jejich zvýšenému padání. Příčinou bývají změny hormonálních hladin v organismu. Vlasy hodně padají také proto, že je urychlen cyklus jejich růstu a lehce změněna délka jednotlivých období. Jestliže nedošlo během těchto změn k narušení vlasových cibulek, dochází postupně ke srovnání situace. Obvykle a bez jakéhokoliv zásahu to bývá nejpozději do šesti až devíti měsíců po porodu. Jestliže padání vlasů stále přetrvává, pak je nutné navštívit odborníky - gynekologa i kožního lékaře.

Někdy se ale stane, že žena nemá dostatek základních minerálů (železa, zinku, vápníku a hořčíku). To může způsobit, že vlasy hodně padají i v době kojení. Příčinu můžeme zjistit laboratorním vyšetřením hladin minerálů v krvi či ze speciálního vyšetření vlasů.

Na chloupky s pinzetou

Během těhotenství se rovněž může zvyšovat i tendence k růstu nežádoucího ochlupení. Vyrůstá především na horním rtu, bradě, v okolí bradavek, v podbřišku a na vnitřní straně stehen. V této době je lepší chloupky vytrhnout pinzetou, oholit nebo použít vosk. Teprve po ukončení kojení je vhodnější použít epilační laser, zvláště pro tmavé ochlupení.

Ve zvýšené míře se může projevovat nestabilita cévního systému změny prokrvení. Je možné pozorovat i vznik drobných prasklých žilek na obličeji a těle. Většinou již nemizí a po porodu je možné je odstranit pomocí cévního laseru nebo elektrické jehly.

Pokožka potřebuje péči

Stejně jako celý organismus, tak i pokožka a vlasy potřebují, aby žena v těhotenství dodržovala správný příjem tekutin, živin, vitamínů a minerálních látek přiměřený období těhotenství. Doporučuje se pravidelná péče o kůži celého těla, nejenom obličeje, krku a dekoltu. V této době často také dochází k výskytu pajizévek na břichu, které se mohou objevit i na kůži stehen a na prsou, proto je vhodné ošetřovat pokožku tělovými mléky či krémy.

Jestliže začne v průběhu těhotenství kůže náhle svědit, objeví se vyrážka, zarudnutí, zánětlivé pupínky, či puchýřky, je nutné ihned navštívit lékaře.

Reklama

Související témata:

Související články

Nová tabletka umožní sex kdykoliv do 24 hodin

4. 2. 2003, 16:08

Dosažení erekce kdykoliv během 24 hodin umožní mužům s erektilní dysfunkcí lék Cialis. Britská pobočka americké firmy Eli Lilly ho právě uvedla na trh. "Dovolí...

Výběr článků