Hlavní obsah

Sexuolog Jaroslav Zvěřina: Nesmyslné trauma ženské obřízky

4. 10. 2014, 18:02
Právo, Jaroslav Zvěřina

Ženská obřízka spočívá v chirurgické úpravě zevního genitálu, dělá se hlavně u mladých děvčat před pubertou. Je častá zejména v islámských zemích. I když znalci Koránu tvrdí, že v této svaté knize není o podobných zákrocích ani zmínka. Na rozdíl od obřízky mužů. U ní prý jakýsi náboženský podklad nalézt lze. Obřízku dívek nejvíc praktikují u afrických kmenů, které islám nevyznávají, a v arabských zemích.

Foto: Profimedia.cz

V Africe a na Středním východě žije víc než sto miliónů obřezaných žen a každý rok jich přibudou další tři milióny.

Článek

Tento ne příliš humánní výkon provádějí nejčastěji porodní báby, a také matky, rodinní příslušníci děvčat, duchovní a jen v lepším případě lékaři. U laicky prováděných zákroků, ale nejen u nich, jsou časté komplikace, zejména záněty. Když se rány nakonec zahojí, byť někdy s problémy, zbydou po nich dívkám nepříliš estetické jizvy.

Ženská obřízka nemá jednotnou koncepci. Jde o celou škálu různě rozsáhlých zásahů do vzhledu a celistvosti poštěváčku, stydkých pysků a zevního pohlavního ústrojí. Asi nejvíce zraňující je takzvaná faraonská obřízka, kterou praktikují zejména v Egyptě a Súdánu. Spočívá v odstranění zevní části poštěváčku a v radikálním ořezání malých i velkých stydkých pysků, které tam navíc sešijí k sobě.

Dívce ponechají jen malý otvor na močení a odchod menstruační krve. Pozdější deflorace takto zmrzačené ženy pro ni bývá další velmi traumatický zážitek. Kuriózní mi připadá, že v Súdánu říkají zákroku faraonská a v Egyptě súdánská obřízka.

V různých zemích praktikují více či méně ohavné a zraňující varianty. Někde odstraní „jen“ poštěváček, jinde udělají pouze drobné řezy na zevním genitálu a stydkých pyscích, bez zraňujícího znetvoření. Experti, kteří studovali zmíněný jev v Africe, tvrdí, že víc než 80 procent žen připraví tento zákrok o zevní část klitorisu. Středostavovské a zámožnější ženy tam podstupují méně zraňující, spíš symbolické modifikace obřízky.

Chirurgické odstranění poštěváčku se ještě v padesátých letech minulého století provádělo i v Evropě.

Motivací k ženské obřízce bývá nejčastěji tradice a víra, že se žena bez ní neprovdá nebo nebude plodná či sexuálně funkční. Někdy také snaha odstranit poštěváček jako místo předčasné sexuální vzrušivosti mladé ženy. Některé africké kmeny prý věří, že klitoris představuje nebezpečí pro dítě při porodu. Jiní jsou zas přesvědčení, že by mohl dívce později vyrůst do rozměrů mužského penisu, pokud by ho neodstranili.

Přes všechnu snahu politiků a nevládních organizací se ženské obřízky dělají v některých oblastech téměř stejně často jako rituální obřízky chlapců. Podle odhadů odborníků žije v Africe a na Středním východě víc než sto miliónů obřezaných žen a každý rok jich podle údajů WHO přibudou 3 milióny.

Kdo by se v kulturní Evropě podivoval zmíněnému barbarskému obyčeji, tomu mohu připomenout, že klitorisektomie, tedy chirurgické odstranění poštěváčku, se mladým dívkám provádělo v Evropě ještě v padesátých letech minulého století. Nešlo o jev masový a lékaři jej dělali s cílem potlačit masturbaci dívek. Jakmile mýtus o škodlivých zdravotních následcích onanování padl, tento zákrok rychle vymizel. Kdy se podaří prosadit stejný názor mezi etniky v Africe a v Asii, to zatím nikdo neví.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků