Hlavní obsah

Sexuální poruchy u žen jsou prý uměle vytvářenou nemocí

3. 1. 2003, 10:47 – PAŘÍŽ

Britský lékařský časopis obvinil farmaceutické firmy, že vynalezly novou nemoc, sexuální dysfunkci u žen, aby si zajistily nový lukrativní trh podobný tomu, jaký mají pro Viagru, známou modrou pilulku určenou pro muže trpící opakovanými poruchami sexuální funkce.

Foto: PRÁVO - Aleš Pelikán

Už po necelých 14 dnech od srpnových povodní byl ve Hřensku hotov nový provizorní most, který umožnil průjezd do Mezné a dalších obcí.

Článek

Podle nejnovějšího vydání magazínu British Medical Journal (BMJ) farmaceutický průmysl v posledních šesti letech podporoval teorii o klinicky potvrzené a rozšířené "ženské sexuální disfunkci". Mnoho vědců, kteří se k tomuto předpokládanému problému vyjádřili nebo se účastnili příslušných tématických konferencí, má finanční vazby na farmaceutické firmy, zdůrazňuje v úvodníku BMJ novinář časopisu Australian Financial Review Rady Moynihan.

"Vytváření nemocí farmaceutickým průmyslem není ničím novým," prohlašuje Moynihan. Výroba pojmu "sexuální nedostatečnost žen" je podle něho jen jedním z posledních a velmi zřejmých důkazů. "Sexuální dysfunkce" údajně postihuje 43 procent žen, uvádějí statistiky všeobecně propagované a s nadšením zveřejňované v tisku. Tyto údaje jsou ale podle BMJ značně přehnané, ne-li zcela pochybné.

Nebezpečí podle britského časopisu tkví hlavně v tom, že s posedlostí všechno medikalizovat může být lidem vsugerováno přesvědčení, že každý sebemenší sexuální problém má nevyhnutelně fyzickou příčinou a že může zmizet s polknutím pilulky. Proti tomuto způsobu uvažování o ženské a dokonce i mužské sexualitě pozvedlo hlas několik psychiatrů. V závěru časopis uvádí, že by se měla účinněji kontrolovat role firem při výrobě a propagování nových nemocí.

Reklama

Související témata:

Výběr článků