Hlavní obsah

Manželé na protest dětem začali stávkovat

9. 12. 2004, 16:05 – ENTERPRISE

Manželé Barnardovi z americké Floridy stávkují. Na trávě před vlastním domem rozložili stan, doma nevaří, neuklízejí a nevozí ani jedno ze svých dvou dospívajících dětí do školy. A budou v tom pokračovat tak dlouho, dokud jejich ratolesti nezačnou plnit dohodnuté povinnosti.

Foto: Věra Breiová
Článek

"Zkoušeli jsme veškeré psychologické metody, ale žádná nezabrala," prohlásila pětačtyřicetiletá Cat Barnardová rozložená v zahradní židli u stolku s vánoční dekorací. Stan s manželem Harlanem rozbalila u příjezdové cesty k domu v pondělí.

Sedmnáctiletého syna Benjamina a dvanáctiletou dceru Kit šokovala, když na svém stanovišti před domem vyvěsila transparent s nápisy Rodičovská stávka a Jde o spolupráci a úctu.

Floridské městečko Enterprise je na nohou. Sousedé o počínání Barnardových informovali šerifa, který rodinku v úterý zkontroloval třikrát, aby se přesvědčil, že se dětem neděje příkoří. Zastavila se i Kitina učitelka.

Paní Barnardová je v domácnosti a její šestapadesátiletý manžel je sociální pracovník. Oba došli k závěru, že je načase naučit své potomky odpovědnosti. Snažili se o to doma úsměvem i zaraženým kapesným a obrátili se taky na psychologa. Pověstný džbán trpělivosti přetekl, když Benjamin v sobotu odmítl pomoci sekat trávu, ačkoli věděl, že je matka po operaci a má odpočívat.

Podporuje je i okolí

Manželé teď přespávají na matracích ve stanu a jídlo si připravují na grilu. Do domu chodí jen na záchod a do sprchy. Ratolesti si ohřívají mražené polotovary.

Průkopnická metoda začala zajímat americké sdělovací prostředky, které nepřestávají manžele bombardovat žádostmi o rozhovor. Barnardovi zřejmě nebudou ve svém údělu sami, protože úplně cizí lidé projíždějící ulicí je z aut povzbuzují. "Výborně, měli jste ven vyhnat ty děti," volala jedna řidička staženým okénkem.

Na straně manželů je zřejmě i klinický psycholog Mark Rapport. Naučit děti odpovědnosti je podle něj vůbec nejdůležitější výchovný úkol a mnoho lidí jej zanedbává. Nejsou vytrvalí a raději prý udělají všechno sami. Proti postupu Barnardových nemá nic, pokud dětem nebude hrozit hlad a psychologická újma.

Manželé chtějí ve stávce vytrvat, dokud nebudou svědky změny k lepšímu. "Zůstaneme tady třeba do Vánoc," řekla matka.

Reklama

Související články

Nejednotná výchova dětem škodí

20. 10. 2004, 8:57

Někteří rodiče spolu o působení na své ratolesti vůbec nediskutují, pomyslnou káru výchovy táhnou sice společně, ale občas se každému z nich podaří vybočit...

Výběr článků