Hlavní obsah

Když je žena vyšší než muž

30. 3. 2016, 10:04

Jakmile pár nezapadá do vžitých měřítek a žena muže převyšuje, byť jen výškou, lidé to dost často řeší. Mužské, ale i ženské komplexy pak víceméně nevyvolává samotný rozdíl ve výšce, ale postoj okolí.

Foto: Profimedia.cz

Ivana Chýlková také výrazně převyšuje svého partnera Jana Krause.

Článek

Jaký je společný jmenovatel u Nicole Kidmanové, Carly Bruniové-Sarkozyové a Ivany Chýlkové? Jsou vyšší než jejich partneři. Carla Bruniová nebyla od té doby, co se provdala za Nicolase Sarkozyho, nikdy spatřena s podpatky. Všechny tři dámy se patrně se situací vyrovnaly.

Nelze přejít bez povšimnutí, jestliže žena převyšuje muže o dobrých deset centimetrů nebo naopak sahá partnerovi sotva k hrudníku. Výrazný rozdíl ve vzrůstu mezi partnery může vyvolávat komplexy nebo posměch. A pokud jde o lásku, má výška nějakou váhu?

„Měřím 180 centimetrů a můj muž 165 centimetrů. Po deseti letech společného života nám to už nepřijde, ale bohužel pro ostatní to je zdrojem zábavy," uvádí pro francouzský týdeník L’Express třiatřicetiletá Marie.

„Když je žena hodně vysoká, je pravděpodobnější, že se potká s menším mužem. Já jsem se zamilovala do nejmenšího studenta z našeho ročníku. Nebylo snadné se s tím vyrovnat, ne snad proto, že by mi to vadilo, ale proto, že jsem se bála, jak na nás budou ostatní pohlížet. A měla jsem pravdu: po celou dobu studií nám říkali Laurel a Hardy," dodává.

Foto: Profimedia.cz

Nicole Kidmanová s manželem

Mnoho přítelkyň se nad jejím vztahem podivovalo. „Nechápaly, jak se můžu cítit ochraňována vedle muže, který je menší než já. Oproti všeobecnému mínění se můžete vedle menšího muže cítit velmi klidná. Fyzická stránka není tak důležitá," zdůrazňuje Marie.

„Bohužel jsme stále velmi ovlivněni zažitými názory, podle nichž musí být muž vyšší než žena. Také je velmi špatně tolerováno, když muž žije se ženou, která je o mnoho let starší," říká psychoterapeutka Margellina Kerjoantová.

Foto: Profimedia.cz

Michal David a jeho o deset centimetrů vyšší manželka Marcela.

Okolí je zbytečně kritické

Výsledky studie Riceovy univerzity a Univerzity Severního Texasu z roku 2014 ukázaly, že pro ženy je kritérium velikosti určující a že si z velké většiny přejí partnera, který je větší než ony.

Zdá se však, že muži tolik o vzrůst své partnerky nedbají: jen 13,5 procenta mužů uvedlo, že by si přáli menší partnerku, zatímco ženy z 48,9 procenta preferují většího partnera.

Když je žena o mnoho menší než její partner, jsou pohledy okolí méně kritické, ale lidé mají tendenci považovat tento rozdíl za komický. Jeanne, která měří 157 centimetrů, žije 30 let ve svazku s mužem vysokým 195 centimetrů. Připouští, že jí na začátku vztahu posměšné poznámky vadily. Nadia měřící 155 centimetrů se jako studentka neodvažovala vyjít si společně s téměř dvoumetrovým chlapcem. „Když jsme šli vedle sebe, cítila jsem se směšně maličká," říká.

Foto: Profimedia.cz

Nicolas Sarkozy se svou ženou Carlou Bruni

„Více než rozdíl ve velikosti to je nepochybně odlišnost od normy, z níž máme strach," vysvětluje klinická psycholožka Jeanine Franchonová.

„Žijeme ve společnosti, kde je třeba být v normě, nevybočovat. Jestliže se pár smíří s velkým rozdílem ve vzrůstu, je to známka jeho velké zralosti. Dokazuje to, že oba mají dosti důvěry ve svou lásku, aby vzdorovali pohledu ostatních. A obecně když akceptujeme myšlenku, že pár stojí na společných bodech, ale také na rozdílnostech, znamená to velký krok vpřed," dodává.

Reklama

Související témata:

Související články

O čem ženy v sexu nejčastěji lžou

27. 1. 2016, 8:42

Výzkumy ukazují, že většina lidí zalže v průměru jednou až dvakrát denně. A že ty největší lži většinou říkají těm, které nejvíce milují. Lidé lžou i o sexu,...

Jak se stát ideální ženou

15. 2. 2016, 8:55

Jeho oči vás zamilovaně sledují na každém kroku, dech se zrychluje a zachmuřená tvář se mění v roztouženou. Nemluvný mrzout se postupně mění v lovce, svůdce,...

Výběr článků