Hlavní obsah

Ifans alias Spike z Notting Hill: Tvrdě pracuji a stejně tak to pak umím roztočit

1. 5. 2011, 18:06
Právo, Jana Rovenská

Jméno si udělal jako somrák v Notting Hillu, dnes už Rhys Ifans patří mezi nejpopulárnější Velšany v Hollywoodu. Musí mít také zvláštní šarm pro ženy, když okouzlil i půvabnou Annu Frielovou.

Článek

Ta se kvůli němu po devíti letech rozešla se svým partnerem a otcem jejich dcery Gracie, špičkovým anglickým hercem Davidem Thewlisem. Pikantní na tom je, že Rhys a David jsou blízcí kolegové. Hrají spolu jak v potterovské Relikvii smrti, tak v premiérové krimi komedii Mr. Nice, dokončili spolu i nové drama Anonym.

Třiačtyřicetiletý Rhys se s o devět let mladší Annou poznal koncem minulého roku při vzniku pohádkového seriálu Neverland, ve kterém ona hraje sexy pirátku a on obávaného kapitána Hooka. Už tam bylo natáčecímu štábu jasné, že mezi nimi přeskočila jiskra. O tom, že spolu už dva měsíce chodí, však Ifans taktně mlčel až do chvíle, než je koncem února prozradily fotky paparazziů. O Davidovi však mluví jen v superlativech.

„V životě se člověk občas dostane do situace, se kterou si neví rady. Davida mám ale rád a velice si ho vážím, podle mě patří mezi nejnadanější britské herce. Poslední filmy jsme točili výhradně spolu, dokonce jsme se domlouvali, že jeden bez druhého už hrát nebudeme a moc bych chtěl věřit, že to tak bude i dál. Hodně jsme si vloni užili při natáčení Mr. Nice, kde hraje druhou nejdůležitější roli, člena teroristické IRA Jima McCanna,“ prozrazuje Rhys o filmu, který je skutečným příběhem o velšském pašerákovi drog Howardu Marksovi.

Foto: Profimedia.cz

Jako Xenophilius Láskorád v posledním díle fantasy Harry Potter a Relikvie smrti - část 1.

„Pro mě byla role lákavá hlavně proto, že jsem Howarda osobně poznal, když vyšel v roce 1996 po sedmi letech z vězení. Pro nás Velšany to byl hrdina. Přišel tehdy na koncert naší kapely Super Furry Animals (Extra chlupatá zvířata) a já jsem mu řekl, že když o sobě napíše knihu, moc rád bych si ho zahrál ve filmu. A vyšlo to,“ říká spokojeně.

Na otázku, jak se mu po řadě komedií hrála první velká dramatická role, odpovídá: „Byla to práce jako každá jiná. Jsem řemeslník. Naučím se text a přijdu včas. Je to má práce, práce, kterou miluji. Nevysedávám ale s ostatními po natáčení, raději jdu do hospůdky. Většinou tam taky vznikají a rodí se ty nejlepší myšlenky, náměty. Takže, abych to zkrátil, tvrdě pracuji a stejně tak to pak umím roztočit,“ nepopírá.

Foto: Profimedia.cz

V roli Spikea v Notting Hillu (1999) byl opravdu nepřehlédnutelný.

Přiznává, že role se mu líbila i proto, že v ní riskuje. „U Howarda totiž nevíte, jak to dopadne v Kábulu, kam jede otestovat hašiš, nebo u britských celníků, když projíždí s autem plným drog. Pořád jste napjatí jak struna a máte podvědomě strach. U herce je to stejné jako u ostatních lidí. Proč by taky dělali bungee jumping, skákali z letadel, slézali osmitisícovky nebo se chtěli zhulit do němoty?“

Čím 188 centimetrů vysoký výstřední blonďák s neatletickým tělem přitahuje ženy, výstižně komentují jeho přátelé. „Zajímavé na něm je právě to, že je úplně jiný než fyzicky dokonalí, vymydlení, navonění a opálení hollywoodští sexy muži, že se nebojí ukázat v příšerných spoďárech a udělat ze sebe idiota, že je velice inteligentní a je s ním legrace. Vytvořil si svérázný image ošuntělého chlapíka, kterému je jedno, jak vypadá. Na nic si nehraje,“ shodují se.

Foto: Profimedia.cz

S Annou Frielovou se seznámil při natáčení pohádkového Neverlandu

Fakt je, že na slabé pohlaví to zázračně funguje. Před Annou například chodil s Kimberley, dcerou slavného britského zpěváka Roda Stewarta, s další hezkou Britkou Siennou Millerovou byl dokonce zasnoubený.

Jen málo chybělo, aby se nadaný Rhys stal učitelem, stejně jako jeho rodiče, matka Beti a otec Eirwyn Evansovi. Thálie pro něj ale měla odmalička větší kouzlo. Už ve třinácti, ve svém rodném Ruthinu, hrál v místním divadle poprvé.

Rhys se pyšní tím, že je Velšan. Ve velštině vystudoval na výbornou všechny školy až do doby, než přešel na Královskou skotskou akademii hudby a dramatu v Glasgow a později na londýnskou prestižní Guildhall School of Music & Drama. Ještě v roce 1990 ale uváděl ve velštině dětské kvízové soutěže, natočil v ní i řadu televizních inscenací.

Čím se (ne)může pochlubit

V roce 1997 na sebe poprvé upozornil v černočerné komedii Twin Town, kde si zahrál společně se svým mladším bratrem Llyrem Evansem. Své příjmení si už předtím změnil na Ifans.

Je výborným muzikantem. V polovině devadesátých let byl krátce zpěvákem velšské rockové skupiny Super Furry Animals, od roku 2007 zpívá s další skupinou The Peth.

V roce 2002 vyvolala v britských denících polemiku jeho údajná podpora velšské nacionalistické militantní skupiny Meibion Glyndwr, která podporuje násilí proti Britům, žijícím ve Walesu.

Za úspěch považuje film Ostrovní zprávy (2001), kde si zahrál s Judi Denchovou a Kevinem Spaceym, a účast na filmu o Harry Potterovi (2010).

Jako hrdina se zachoval ve chvíli, kdy se jako Spike ve filmu Notting Hill nechal vyfotit od paparazziů ve slipech.

V roce 2000 otevřel v Ruthinu nové divadlo. Do svého rodiště se z Los Angeles pravidelně vrací i dnes, navštěvuje kamarády a svou rodinu. Říká: „Jsme národ pirátů, ale zároveň díky krásnému jazyku i národ poetů. Na svůj Wales budu vždy pyšný.“

Reklama

Související témata:

Související články

Ben Kingsley: Říkejte mi sire

25. 2. 2011, 12:01

Před příchodem charismatického britského herce Bena Kingsleyho (67) je mezi novináři vždycky trochu neklid. Když má někdo za sebou dlouhou shakespearovskou...

Nicolas Cage se nebojí riskovat

22. 2. 2011, 11:15

Bez ohledu na devastující kritiky, které provázejí jeho dobrodružný skoro horor Hon na čarodějnice, Nicolas Cage tvrdí, že si roli středověkého rytíře...

Výběr článků