Hlavní obsah

Cvrnkání kuliček opět na vzestupu

Právo, Zuzana Musálková

„Samozřejmě vyhraje ten, kdo dřív dostane všech deset do důlku,“ říká Martin Ginzel, když stojíme před jeho obchodem na náměstí ve středočeské Loděnici a díváme se na kuličkový park, který by měl pomoci oživit u nás jednu starou hru – cvrnkání kuliček.

Foto: Profimedia.cz

Dnes se pořádají turnaje včetně mistrovství České republiky.

Článek

Na hřišti zrovna rozjíždí turnaj zájezd seniorů. „Každý pár bude hrát na dvě vítězství, pak se prohodíme,“ domlouvá se skupina u dvou drah, na jejichž konci jsou důlky. Kuličky si senioři koupili chvíli před turnajem v prodejně.

„Pokud přijedete o víkendu a máme zavřeno, můžete použít automat,“ ukazuje generální manažer společnosti Ginzel, s. r. o., na mašinu, do níž hodíte pět korun, a vypadne vám duhovka, kterou si všichni dobře pamatujeme z dětství.

Foto: Petr Horník

Cvrnkání kuliček může být zábava pro všechny. Do Loděnice si přijeli zahrát i senioři

Tři tuny kuliček

Na hřišti je právě plno. „Slušná návštěvnost, není to tak, že by se tu vypisovaly nějaké pořadníky, ale když půjdete kolem o víkendu, pravděpodobně tam někoho uvidíte.“

A kdo do parku chodí? „Klasický model je, že přijde tatínek se svými ratolestmi. Děti mají v ruce mobil a blbnou na něm, táta celý nadšený koupí kuličky a začne vysvětlovat, že do nich cvrnkali, když byli malí, a pak táhne děti na hřiště.“

Firma také sponzoruje Český kuličkový svaz. „Sdružuje mladé lidi, kteří mezi sebou pořádají turnaje včetně mistrovství České republiky.“ A nejsou zdaleka jediní, koho volnočasová aktivita zajímá.

Foto: Petr Horník, Právo

Kuličkový park

„Ročně prodáme kolem tří tun skleněnek,“ říká Ginzel. „Co se týká objemu prodeje i výběru sortimentu, tak u nás nemáme konkurenci. Dohromady vyrábíme padesát různých odstínů.“ Pytlíky se skleněnkami se dají koupit přímo v prodejně nebo také přes internet. „Kromě jednotlivců, kteří si přijdou přímo do obchodu nebo na e-shop, u nás nakupují školky a školy, hračkářství, popřípadě stánkaři.“

Foto: Petr Horník, Právo

Hliněnky jsou vzácnost

I lidé v zahraničí touží po tom, aby si mohli vyhloubit důlek a zahrát si. „Kromě českého trhu vyvážíme do Polska a na Slovensko,“ říká Ginzel. Jeho firma se zabývá hlavně výrobou technických kuliček do všemožných přístrojů.

„Se skleněnkami jsme začali, protože jsme chtěli udělat pro lidi něco, z čeho by měli radost,“ vysvětluje manažer. „Já jsem za mlada samozřejmě taky hrál. Mám rád modrou barvu, takže se mi líbí ty modře glazurované, které vyrábíme. A pak tu máme asi tři druhy úplně klasických skleněnek, takových, které si všichni pamatujeme: čirá kulička a uvnitř jsou tři barvy.“

Martin Ginzel ještě doplňuje, že za jeho mládí byly skleněnky vzácnost. „Teď už zase neseženete hliněnky. Někde se vyrábějí po domácku, ale to je tak asi všechno.“

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám