Hlavní obsah

Odběr pupečníkové krve žádají hlavně informované matky

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Největší zájem o odběr pupečníkové krve je všeobecně u žen, které se ve své rodině již setkaly s nějakým typem nádorového nebo jiného vážného onemocnění. Tyto matky jsou většinou velmi dobře informovány o tom, jak mohou kmenové buňky z pupečníkové krve pomoci jejich dětem, případně i jejich rodinným příbuzným například při leukémii nebo některých typech rakoviny.

Článek

Odběr nepatří podle odborníků mezi nejlevnější zákroky, stojí od 20.000 do 40.000 korun, a zájemkyně si ho platí sama. Odběr je možné provést nejen při spontánním porodu, ale i při porodu císařským řezem. Čím více krve se podaří odebrat, tím lépe lze konzervu použít i pro větší a starší dítě. Pro matku i jejího potomka je tento odběr nejen výhodný, ale i naprosto bezbolestný, protože se provádí až po přestřihnutí pupeční šňůry.

Transplantát může podle lékařů hrát v budoucím životě dítěte velmi důležitou roli. Buňky jsou mu šité na míru, na rozdíl od transplantátů jiné osoby nehrozí, že je tělo odmítne. Navíc se nemusí čekat na vhodného dárce, krevní konzerva je vždy připravena k použití. Kmenové buňky z pupečníkové krve mohou mít v budoucnu přínos i pro léčbu některých závažných nemocí, jako je cukrovka, Parkinsonova choroba nebo cirhóza jater. Léčba těchto onemocnění je však zatím ve stádiu výzkumu.

V České republice funguje už více než deset let také Banka pupečníkové krve, která shromažďuje pupečníkovou krev od dobrovolných dárkyň určenou pro transplantaci v případech leukémie. Pokud se rodička rozhodne poskytnout pupečníkovou krev této bance, musí k porodu zvolit jednu ze zhruba tří desítek nemocnic v republice, které s ní spolupracují.

Reklama

Související články

Éra kmenových buněk začíná

Lékaři nás nabádají, abychom se věnovali svému zdraví, předcházeli onemocněním a snažili se udělat vše pro to, abychom si ho co nejdéle uchovali. Necháváme...

Výběr článků

Načítám