Hlavní obsah

Nedonošené děti trápí velmi často nemoci dýchacích cest

23. 7. 2008, 9:13 – PRAHA

Nedonošené děti se často rodi s nedostatečně vyvinutými plícemi a nedokonalým imunitním systémem, proto jsou mnohem více ohrožené nemocemi dýchacích cest. Nebezpečný pro děti do dvou let věku je takzvaný respirační syncytiální virus (RSV), který útočí hlavně od podzimu. Zatímco u zdravých dětí se nemoc projeví jako běžné nachlazení, u předčasně narozených může mít těžký průběh.

Foto: Profimedia.cz

Nedonošené děti se často rodi s nedostatečně vyvinutými plícemi.

Článek

Virus se šíří kapénkovou nákazou a fyzickým kontaktem. Rizikovou skupinou jsou také děti s vrozenou srdeční vadou. Pokud dítě nemoc prodělá, zvyšuje se u něj možnost vzniku astmatu v pozdější době.

Počáteční příznaky onemocnění připomínají běžnou infekci horních dýchacích cest s horečkou, rýmou a kašlem. Zhoršují se však, když se infekce začne šířit do plic. Mezi vážnější příznaky patří obtížné dýchání, pískoty až přestávky v dechu, může se objevit i bronchitida a pneumonie.

Velmi důležitá je prevence a informovanost rodičů

Nejúčinnější zbraní proti nákaze je tzv. imunoprofylaxe, to znamená podávání speciálních protilátek, které dítě ochrání před nebezpečným onemocněním. Dětem je podána jedna injekce měsíčně po dobu trvání RSV sezóny (od listopadu do března, zpravidla 5 injekcí).

"Neonatolog vždy vybere děti s nejvyšším rizikem nemoci a průběžně je sleduje. Specializovaná centra indikují každoročně malé pacienty v září. Ročně je kvůli RSV hospitalizováno kolem 20 % předčasně narozených dětí," říká primář neonatologického oddělení Fakultní nemocnice Na Bulovce Martin Čihař.

Rodiče nedonošených dětí by se měli o nemocech novorozenců dozvědět co nejvíce. Šance předčasně narozených dětí přežít a uchovat si zdraví rostou, když je dobrá spolupráce neonatologa, pediatra a informovaných rodičů.

Reklama

Související články

I nedonošené děti mohou cítit bolest

5. 4. 2006, 9:45

Nedonošené děti mohou zřejmě hned po svém narození cítit bolest. Oznámil to londýnský tým vědců a lékařů. Dosud se odborníci domnívali, že předčasně narození...

Výběr článků