Hlavní obsah

Co lze najít ve filtrech čističek vzduchu? Vlasy, kůži, gumu i DNA chlamydie

7. 8. 2020, 15:34
Novinky, jky

Je to myšlenka snad každého majitele čističky vzduchu. Co všechno ono zařízení asi tak zachytilo? Mikrobiologové známé britské značky čističek vzduchu se rozhodli udělat analýzu filtrů, aby zjistili, co všechno se může objevit ve vzduchu v uzavřených místnostech. A výsledky člověku úplně na klidu nepřidají.

Foto: Dyson 5x

Vysoce kontaminovaný čistící filtr s velkým množstvím kožních šupinek

Článek

To, že zvířený vzduch v domácnostech, zejména pak těch městských, nemusí být úplně nejčistší, to asi není žádné mezinárodně střežené tajemství. Jak se ale mohou do filtru zachytit například miniaturní částečky kaučuku? To už je otázka, na kterou mikrobiologové společnosti Dyson hledali odpověď pomocí skenovacích elektronových mikroskopů.

Pylová zrnka a lidský vlas

Pyl, alergeny, zvířecí chlupy či nejrůznější prachové částice v čističce vzduchu asi tak nějak očekáváte. Nedávná analýza filtrů mikrobiologickým týmem zjistila, že mrtvý hmyz, vlasy, roztoči a částice gumy jsou méně známými znečišťujícími látkami, které se ovšem pravidelně zachycují ve filtrech čističek v domácnostech.

Vědci našli ve filtru i mikroskopické kusy gumy.

Jak se dostane do vzduchu poletující kus gumy? Tým sebral důkazy o kaučukových částicích ve filtrech. Pravděpodobně se uvolňují z pneumatik, oknem se dostanou do domu či bytu při větrání a posléze se zachytí filtrem čističky.

Výjimkou však nemusí být třeba ani částice kosmetiky. Když je slunečno, dostávají se do vzduchu částice krémů na opalování nebo například silikonové kuličky, které jsou součástí make-upu a dalších kosmetických produktů. Třeba laku na vlasy.

Šupinky kůže nejrůznější velikosti ve filtru ulpívají velmi často.

„Většinou se staráme o nejmenší znečišťující látky v našem ovzduší. O ty druhy sloučenin, o nichž jste slyšeli ve zprávách, které se zkoumají z hlediska možných zdravotních problémů. Ale pro mě jsou nejzajímavější větší částice – mohou vyprávět příběh o člověku. Obvykle dokážu zjistit, zda mají lidé domácího mazlíčka, jestli jsou kuřáci, zda žijí poblíž frekventované silnice a spoustu dalších informací,“ uvedl mikrobiolog Gem McLuckie.

Kusy rostlin či dřeva ve filtrech prý také nejsou žádnou výjimkou.

„Vítr, který fouká venku kolem našich domovů, přináší do domácností ještě více znečišťujících látek, než se v interiérech běžně vyskytuje. Při analýze filtrů nemáte tušení, co najdete. Od hmyzích křídel bez těla až po přítomnost DNA z chlamydie. Spoustu z toho, co na filtrech najdu, zůstane navždy záhadou,“ dodal vedoucí výzkumu vedoucí výzkumu Karen Holeyman.

Může se vám hodit na Zboží.cz:

Reklama

Výběr článků