Hlavní obsah

Ferrari opět dominovalo, navzdory nové kvalifikaci

8. 3. 2003, 12:16 – MELBOURNE

V kvalifikaci na Velkou cenu Austrálie, úvodní podnik MS vozů formule 1, se muselo startovní pole opět sklonit před rudými monoposty Ferrari. Vládu týmu z Maranella potvrdil nejlepším časem Michael Schumacher, Rubens Barichello skončil hned za ním. Vozy Ferrari se jako jediné dostaly pod hranici jedné minuty a 28 vteřin.

Foto: Jiří Horák videovize.info

Kronikář Bělovse Antonín Samek před zahájením přednášky.

Článek

Pětinásobný mistr světa a obhájce loňského titulu Schumacher vyhrál už 51. kvalifikaci v kariéře. Z třetího místa v neděli do závodu vyjede Kolumbijec Juan Pablo Montoya s vozem Williams. Vedle něho bude na startovním roštu stát dnes čtvrtý Heinz-Harald Frentzen se Sauberem. Naopak mclarenům se nedařilo - David Coulthard skončil jedenáctý a Kimi Räikkönen po chybě dokonce až patnáctý z 18 vozů, které projely cílem.

"Musíte najít správný kompromis mezi množstvím paliva a nastavením vozu tak, abyste mohli zajet slušně kvalifikaci a byli dobří i v závodě," shrnul taktiku Schumacher, který v Melbourne vyhrál v uplynulých třech letech. "Upřímně si ale myslím, že nikdo nemohl čekat, že kvůli novým pravidlům bude scénář kvalifikace úplně jiný," dodal loňský suverén.

Podle jeho stájového kolegy Barrichella, jenž byl nejrychlejší v pátek, byla kvalifikace velice napínavá. "Všechno je nové, vzrušující. Musíte se přizpůsobit," konstatoval. Spokojen byl i Montoya. "Samozřejmě, že někdy vyhoříte a budete na startu až patnáctý. Ale to je dobře, musíte proto se sebe vydat v jednom okruhu to nejlepší," pochválil novou koncepci.

Jezdci Minardi úmyslně nedokončili

Každý pilot dnes absolvoval pouze jedno měřené kolo. To nedokončily pouze oba vozy Minardi s řidiči Justinem Wilsonem a Josem Verstappenem, kteří zajeli před cílem úmyslně do boxů. V neděli tak sice odstartují z poslední řady, ale svým krokem dali příležitost mechanikům, aby mohli před závodem s auty ještě pracovat.

Podle Schumachera může omezený přístup mechaniků k vozům mezi kvalifikací a závodem způsobit v budoucnu některé problémy, zvláště v souvislosti s počasím. "Podmínky se mohou přes noc změnit ze suchých na mokré, jestli to ale bude dělat problémy, to teprve uvidíme. Nejdřív to musíme vyzkoušet," odmítl německý pilot předpovídat bezpečnostní rizika.

První Velká cena roku začne v neděli ve 4:00 SEČ.

Výsledky - kvalifikace
1. M. Schumacher (Něm./Ferrari)1:27,173
2. Barrichello (Braz./Ferrari)1:27,418
3. Montoya (Kol./Williams)1:28,101
4. Frentzen (Něm./Sauber)1:28,274
5. Panis (Fr./Toyota)1:28,288
6. Villeneuve (Kan./BAR)1:28,420
7. Heidfeld (Něm./Sauber)1:28,464
8. Button (Brit./BAR)1:28,682
9. R. Schumacher (Něm./Williams)1:28,830
10. Alonso (Šp./Renault)1:28,928

Reklama

Související témata:

Související články

Většina týmů F1 změnila piloty

5. 3. 2003, 14:44

Vyjma tří stájí formule 1 - Ferrari, Williamsu a McLarenu - došlo ve všech týmech v průběhu příprav na letošní sezónu k větším či menším změnám. Do nového...

Změny regulí F1 vnesou do seriálu napětí

6. 3. 2003, 16:00

Pravidla mistrovství světa formule 1 se měnila v minulosti mnohokrát, nikdy ale nešlo o tak razantní úpravu řádů, k jaké sáhla Mezinárodní automobilová...

V Melbourne začal nejlépe Barrichello

7. 3. 2003, 11:07

Brazilský pilot Rubens Barrichello s ferrari byl nejrychlejším mužem páteční kvalifikace na úvodním podniku letošního ročníku formule 1. Do sobotní rozjížďky,...

Výběr článků