Češi tentokrát Finům nic nedarovali a jsou ve finále mistrovství světa

Sport.cz, Jirka G. Novák (Riga)

RIGA

Při zápase v základní části mistrovství světa v Lotyšsku ztratili čeští hokejisté nad Finskem v závěru dvoubrankové vedení. Znovu se oba celky střetly až v semifinále turnaje a česká reprezentace tentokrát neponechala nic náhodě. Tři minuty před koncem vstřelil vítěznou branku Výborný, pojistku výhře 3:1 dal ještě Hlinka. Češi budou v neděli hrát finále proti Švédům, kteří porazili Kanadu 5:4.

Naprostou tutovku spálili Finové v šesté minutě při vlastní přesilové hře, kdy Jussi Jokinen nedokázal puk zamést do zcela odkryté branky. U české klece v tu chvíli stáli všichni svatí. Za necelé tři minuty se ale zřejmě přesunuli na finskou stranu. Hahl vypálil ještě asi metr před modrou čarou a puk se zatřepotal v české síti. Hniličkovi prošel kotouč pod pravým ramenem. Finský gólman Norrena měl za první třetinu pouhé tři zákroky a zapotil se prakticky jen při dělovce Škouly.

Dobré příležitosti měl ve druhé části Bergenheim. Nejprve jej hezky zadovkou uvolnil Jokinen, pak střílel z prostoru mezi kruhy. Pokaždé byl naštěstí Hnilička pozorný. V 27. minutě byl přísně vyloučen Hubáček, ale udeřilo na druhé straně. Plekanec ujel po pravé straně, udělal stahovačku Nummelinovi, a bekhendem prostřelil Norrenu.

Takřka shodnou příležitost měl opět při přesilovce soupeře Štefan, ale finský brankář byl tentokrát pozorný. Bulisova dělovka z levé strany zase mířila vedle a Tenkrátova střela olízla břevno finské branky. Češi přidali na šancích, Finové na důrazu. Chvíli před druhou přestávkou srazil Hentunen Erata na mantinel tak, že mu odlétla přilba

Hned v úvodu třetí části se před Norrenou dostal k odraženému kotouči Erat, ale trefil jen přesně připravenou lapačku finského gólmana. S předstihem Norrena zasáhl i před dotírajícím Hlaváčem, kterému vypíchl puk. Své přednosti dokázal i Hnilička, na kterého postupně nevyzráli Jarkko Ruutu a Viuhkola.

Vítězná branka zápasu padla tři minuty před koncem. Kaberle střílel od modré čáry a Výborný tečoval jeho střelu za záda finského gólmana. Finové ještě v úplném závěru odvolali brankáře, ale do prázdné branky upravil na konečných 3:1 Jaroslav Hlinka.

Česko - Finsko 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 29. Plekanec (Irgl), 57. Výborný (T. Kaberle), 60. J. Hlinka - 9. Hahl (J. Ruutu, Nummelin). Rozhodčí: Schütz - Schröter (oba Něm.), Oskirko (Rus.). Vyloučení: 6:5, navíc T. Kaberle 5 min. a do konce utkání - Hentunen 10 min, O. Jokinen 5 min a do konce utkání. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 8763.
Česko: Hnilička - Z. Michálek, T. Kaberle, Krajíček, Hejda, Richter, Škoula - M: Erat, Výborný, Hlaváč - Tenkrát, Štefan, Bulis - Balaštík, J. Hlinka, Hubáček - Irgl, Plekanec, Rolínek. Trenéři: Alois Hadamczik, Josef Paleček a František Musil.
Finsko: Norrena - Nummelin, Berg, Kukkonen, Lehtonen, Luoma, Saravo - J. Jokinen, O. Jokinen, Peltonen - Kallio, Hentunen, Viuhkola - Miettinen, M. Koivu, T. Ruutu - J. Ruutu, Hahl, Bergenheim. Trenér: Erkka Westerlund.