Armstrong popáté v řadě triumfoval na Tour de France

PAŘÍŽ

Hvězda Američana Lanceho Armstronga nezhasíná. Popáté v řadě vyšplhal po skončení závěrečné etapy slavné cyklistické Tour de France na nejvyšší stupínek. Poslední etapu Ville d'Avray - Paříž jel celý peloton pohromadě a celkem v poklidu.

Takhle vypadá talentovaná "BANDa" Crash Road

Dramatický souboj o to, kdo bude letošním vítězem, rozhodla vlastně již sobotní individuální časovka. Velice poutavé podívané nepřálo počasí, silnici zkrápěly provazy deště, byla bouřka. Na patnáctém kilometru dosáhli oba největší favorité, Armstrong a Ullrich shodného času, na metě 32,5 km byl německý jezdec o 2 vteřiny rychlejší.

O zhruba 5 kilometrů však v pravotočivé zatáčce Ullrichovi podklouzlo blízko obrubníku kolo, upadl na pravý bok a ještě několik metrů se sunul po asfaltu až k opačnému kraji vozovky, kde narazil do zábran. V tu chvíli bylo jasné, že naděje na sesazení Armstronga z trůnu jsou v nedohlednu.

Pohoda a šampaňské

Vítěze závěrečné etapy určil spurt a v něm byl na Champs-Elysées před vlastními diváky nejúspěšnější Francouz Jean-Patrick Nazon. Závěrečná 20. etapa proběhla ve slavnostním duchu, peloton ji, až na malé výjimky, absolvoval pohromadě. Na trati došlo i k přípitku šampaňským. "Cheers France," řekl za jízdy do televizní kamery se sklenkou v ruce skvěle naladěný Armstrong, který se rozhodl vypustit říjnové mistrovství světa cyklistů v kanadském Hamiltonu. Zřejmě předčasně ukončí sezónu a bude odpočívat.

Puntíkovaný trikot pro nejlepšího vrchaře si s předstihem zajistil Francouz Richard Virenque, zelený trikot pro vítěze bodovací soutěže spurtérů oblékl Australan Baden Cooke. Do cíle Tour dojeli i oba čeští cyklisté. René Andrle celkově skončil třiaosmdesátý, Pavlu Padrnosovi v konečném pořadí patří 102. místo.

Dramatičnost letošní jubilejní sté Tour si pochvaloval její šéf Jean-Marie Leblanc. "Byl to nejlepší závod za posledních dvacet let, nebo aspoň od roku 1989, co jsem ve funkci. Vítězové ze sebe vydali to nejlepší, a to každý den, fyzicky i psychicky," uzavřel Leblanc.

Dopingový hříšník

V neděli pořadatelé oznámili, že chytili dopingového hříšníka. Jeho jméno, národnost ani stáj zatím nezveřejnili, protože požádal o kontrolní test a než bude znám jeho výsledek, doping nemůže být potvrzen. "Nejedná se ani o vítěze etapy, ani o někoho z čela celkového pořadí," řekl zástupce ředitele závodu Daniel Baal. Výsledek B-vzorku bude k dispozici během týdne.

Přehled výsledků:
20. etapa (Ville d"Avray-Paříž, 152 km): 1. J.-P. Nazon (Fr.) 3:38:49 h, 2. Cooke, 3. McEwen (oba Austr.), 4. Paolini (It.), 5. Hushovd (Nor.), 6. O"Grady (Aus.), ... 22. Andrle všichni stejný čas, 110. Padrnos 15 s.
Konečné pořadí: 1. Armstrong 83:41:12 h, 2. Ullrich 1:01 min., 3. Vinokurov (Kaz.) 4:14, 4. Hamilton 6:17, 5. Zubeldia 6:51, 6. Mayo (oba Šp.) 7:06, ... 83. Andrle 2:35:17 h, 102. Padrnos 3:05:34.