Článek
„Zatím máme denně jednotky případů, ale jak jsou horké dny, tak je hmyz aktivnější a očekáváme nápor v podobě desítek případů denně,“ uvedla mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.
Pokud dojde ke štípnutí, které se projevuje pouze lokálně, například malým otokem, je potřeba podle záchranářů místo chladit, případně užít léky proti alergii.
Podle Bothové ale umí být včelí, vosí a sršní žihadlo velmi nebezpečné. „Pokud dojde k systémové reakci, takzvanému anafylaktickému šoku, který se může projevit svěděním celého těla, slabostí, pocitem na omdlení nebo poruchou vědomí, pak jde o stav, kdy je třeba volat odbornou pomoc,“ zdůraznila Bothová.
V takových případech je potřeba obrátit se na tísňovou linku. „Jde-li o bodnutí do oblasti obličeje či krku, postižené místo začne otékat a dostaví se dýchací potíže, v takové situaci mohou být ohroženy životní funkce a může dojít i k úmrtí,“ upozornila Bothová.

Ve vážných případech je potřeba se obrátit na tísňovou linku.
Pozor by si měli dát obzvlášť alergici. „Měli by být vybaveni takzvaným autoinjektorem s adrenalinem. Je nutné jej ihned aplikovat,“ přiblížila Bothová.
Právě takový případ řešili záchranáři v posledních dnech v Brně. Mladé ženě po bodnutí včelou začaly brnět ruce a měla vyrážku. „Byla alergička a po štípnutí si aplikovala epipen, tedy adrenalinové pero. Po ošetření jsme ji převezli k další péči do nemocnice,“ informovala Bothová.
Upozornila na to, že alergickou reakci může mít ale člověk kdykoli v životě. „Může se to stát i tehdy, když ji nikdy dřív neměl,“ varovala mluvčí. Lidé by proto měli být opatrní a dbát na prevenci.
„Vosy a včely lákají sladké nápoje a taky jídlo. Vyhledávají mokrá i mastná místa. Je nutné dávat pozor i při chození bosky po trávě,“ řekla Bothová.
Hmyz kromě záchranářů řeší i hasiči. „Letos jsme zasahovali u 95 případů likvidace bodavého hmyzu. Jeden z posledních případů bylo vosí hnízdo za reklamní cedulí na sloupu veřejného osvětlení,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška s tím, že likvidace se provádí například sprejem, vysavačem nebo odchytem do rojáčku (včelařská pomůcka, která slouží k odchytu a přenosu včelího roje).

Hasiči likvidující hnízdo
Hasiči ale apelují na občany, aby zvažovali, kdy je k likvidaci hmyzu povolají. „Hasiči vyjíždějí k zásahům tohoto typu pouze v případech, kdy hrozí bezprostřední ohrožení života a zdraví osob. Nejčastěji se jedná o výskyt hnízd či rojů ve veřejných budovách, jako jsou školy, školky, nemocnice, dětská hřiště, tábory nebo jiné instituce,“ uvedla mluvčí generálního ředitelství hasičů Lucie Pipiš.
Pokud se podle ní jedná o případ alergiků, jejichž zdraví může být přítomností hmyzu vážně ohroženo, je zásah hasičů opodstatněný a nezbytný. „Naopak v případech, kdy hmyz neohrožuje přímo lidské zdraví, a to například na cyklostezkách, v parcích nebo na koupalištích, jsou občané obvykle odkázáni na správce daného prostoru, obecní úřad nebo specializovanou firmu,“ poznamenala Pipiš s tím, že rovněž platí, že pokud se hnízdo nachází na soukromém pozemku a nehrozí akutní riziko, je potřeba řešit situaci ve vlastní režii prostřednictvím odborníků.