Článek
Nemoc se u Denisy projevila na podzim roku 2019, kdy jí byly nalezeny útvary v pánevním dnu. „Tehdy se na to přišlo u mé obvodní gynekoložky, která tam něco viděla a nebyla si jistá, zda jsou to cysty, nebo jiné útvary, a odeslala mě na gynekologii k Apolináři. Žádné bolesti jsem však neměla,“ prozradila na úvod.
Na vyšetření se ukázalo, že má nádory v pánvi. „Na začátku se ani nevědělo, jaký typ nádorů to přesně mám,“ pokračovala.
Na Klinice gynekologie, porodnictví a neonatologie Všeobecné fakultní nemocnice podstoupila vyšetření metodou tru-cut biopsie. Ta umožňuje pacientkám odebrat vzorek tkáně okamžitě bez nutnosti narkózy a operace.
„Je to velmi lehká, elegantní, minimálně invazivní metoda, jak se dostat k diagnóze zhoubného nádoru, přesně ji ověřit. Typicky ji využíváme při karcinomu vaječníků. Pro pacientku je velmi šetrná s minimální zátěží a následně několik dní po zákroku můžeme začít s vhodnou léčbou,“ vysvětlil lékař Onkogynekologického centra Filip Frühauf.
„Umožňuje nám odebrat vzorek tkáně bez nutnosti narkózy a operace a dle vyšetření vzorku zahájit správnou léčbu během několika dnů. Naši lékaři mají výjimečnou erudici, protože provádějí několik desítek těchto výkonů měsíčně a na naše pracoviště se jezdí učit odborníci z celého světa,“ uvedl David Cibula, přednosta Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Klinika provede měsíčně asi 20 až 30 odběrů, které hradí pojišťovna.
„Tru-cut biopsie byla za mě naprosto jednoduchá, rychlá, bezbolestná, za což jsem na počátku léčby byla opravdu ráda. Neměla jsem žádné následky, nekrvácela jsem. Potom se rozhodlo o mé diagnóze, chemoterapiích a operaci,“ doplnila pacientka.
Klíčové je testování na přítomnost genetické mutace
Denisa po operaci podstoupila i genetické testy. „Zjistila se mutace v rodině, i když moji rodiče ničím podobným netrpěli. Teď se o tom ví a já tak mohu chránit své děti,“ uvedla.
Z tisíce žen, které ročně onemocní rakovinou vaječníků, se v Česku stále 30 % z nich nedozví, zda byla původcem jejich nemoci mutace BRCA genů. Stačí přitom jediné genetické vyšetření.
Genetická mutace v jednom z BRCA genů způsobuje u žen až třicetkrát vyšší riziko rakoviny vaječníků a až desetkrát vyšší riziko rakoviny prsu.
„Odhaduji, že v roce 2023 byly v České republice zárodečné varianty v nádorových predispozičních genech vyšetřeny u cca 70 procent pacientek,“ sdělila Jana Soukupová z Onkologické kliniky VFN v Praze.
Zvýšená predispozice k nádorovým onemocněním se nevyhýbá ani mužům, genetickou poruchu nese zhruba každý 750. Čech.
Pro úspěšnou a včasnou léčbu je zjištění svého BRCA statusu zásadní. Genetické vyšetření je vhodné i pro zdravé příbuzné onkologických pacientů.
Onkogynekologická centra
Centralizace pacientek se zhoubným nádorem vaječníků ve specializovaných centrech je podle lékařů nezbytná. Mezi základní metody léčby patří radikální chirurgický zákrok spojený s odstraněním nádoru a chemoterapie, založená na platinovém derivátu.
Pro ovariální karcinom je charakteristická jeho chronicita a časté relapsy (návrat nemoci po různě dlouhém období po primární léčbě). V případě agresivního chování nádoru jsou pacientky zařazovány do probíhajících onkologických studií, což může představovat naději na experimentální, potenciálně účinnou léčbu a další možnost boje proti této zákeřné nemoci.
„Rádi bychom také upozornili na pokroky v léčbě rakoviny vaječníků prostřednictvím účinné udržovací terapie s PARP inhibitory (léky, které se používají při léčbě některých typů zhoubných nádorů). Tato inovativní léčba ukázala pozitivní výsledky nejen u pacientek s BRCA mutací, ale také u těch, které tuto mutaci nemají. Studie potvrzují, že PARP inhibitory přežití pacientek s ovariálním karcinomem významně prodlužují. Tato terapie, která je již běžně dostupná pro naše pacientky, představuje v léčbě karcinomu vaječníků další významný pokrok,“ dodal David Cibula.