Článek
Stavbu deoxyribonukleové kyseliny (DNA) objevili čtyři vědci. Crick a Američan James Watson, kteří působili v Cambridge, zkoumali strukturu z jednoho úhlu, zatímco Rosalinda Franklinová a Maurice Wilkins v Londýně zaujali více experimentální přístup.
Objev struktury DNA byl průlomovým objev minulého století, který dal zásadní podnět biologii a položil základy nových přístupů v medicíně. Vedlo to postupně také k plné identifikaci lidského genomu, která se podařila loni.
Zveřejnění objevu
Franklinová byla první, kdo se domníval, že molekula DNA má strukturu spirály. Watson a Crick ve svém pojetí udělali druhý krok, když předpokládali, že spirála je dvojitá, s jedním řetězcem nukleotidů směřujícím dolů a s druhým nahoru.
Crick a Watson zveřejnili svůj objev v dubnu 1953. Jejich článek začínal slovy: "Chtěli bychom navrhnout strukturu soli kyseliny deoxyribonukleové. Tato struktura obsahuje nové rysy, které jsou z biologického hlediska velmi pozoruhodné." Crick, Watson a Wilkins převzali Nobelovu cenu v roce 1962, Franklinová už tehdy byla po smrti.
Od fyziky k biologii
Crick se narodil v roce 1918 v britském Northhamptonu. Nejprve studoval fyziku, posléze se však obrátil k biologii. Od roku 1977 se v americkém ústavu Salt Lake zabýval otázkami lidského vědomí. Watson loni vyzval vlády, aby nezasahovaly do využívání genetiky a aby ponechaly na rozhodování jednotlivců, co si počnou se svými poznatky o genech.