Hlavní obsah

Vtrhněte konečně dovnitř. Z „hrdinského zásahu“ při masakru v texaské škole se stává zpackaná akce

26. 5. 2022, 9:51 – Uvalde • Aktualizováno 26. 5. 2022, 10:05

Nové informace, které začaly vycházet najevo den po střeleckém útoku v texaské škole, vyvolávají pochybnosti o efektivitě zásahu bezpečnostních složek. Ty útočníka v městečku Uvalde podle oficiálních vyjádření zlikvidovaly až hodinu a půl poté, co dorazil na místo činu. Střelec byl zřejmě desítky minut zabarikádovaný v místnosti, kde zabíjel děti a učitele.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Policisté a záchranáři u školy v Texasu krátce po útokuVideo: Reuters

 
Článek

Před areálem základní školy mezitím frustrovaní místní obyvatelé marně vyzývali policisty, aby vtrhli dovnitř, popsal svědek agentuře AP.

Texaští činitelé bezprostředně poté, co 18letý Salvador Ramos ve škole povraždil 21 lidí včetně 19 dětí, hovořili o „hrdinském zásahu” strážců zákona a o tom, že vše „mohlo dopadnout hůře”. Jejich vyjádření si ale v některých bodech protiřečila a podle magazínu Vice byla „podivně nejasná”.

Foto: Dario Lopez-Mills, ČTK/AP

Policie a záchranáři na místě střelby

Když byl například šéf texaského ministerstva veřejné bezpečnosti Steve McCraw tázán, kolik času uběhlo mezi příjezdem střelce a jeho smrtí, řekl, že to mohla být hodina, ale že nechce uvádět „konkrétní časovou osu”.

Mladík v Texasu se nejspíš mstil za šikanu. Zabíjel desetileté děti

Informace v médiích nasvědčují tomu, že útok začal okolo 11:30 místního času (18:30 SELČ), když Ramos u školy naboural své vozidlo a vyrazil dovnitř s jednou ze svých pušek a více než 300 náboji ve vojenské vestě. U školy se setkal se zaměstnancem odpovídajícím za bezpečnost areálu a právě v tomto bodě začínají nejasnosti.

Úřady nejdříve tvrdily, že bezpečnostní pracovník na útočníka střílel, pak se ale oficiální verze změnila. Na místě byli také dva příslušníci policie, ani ti ale Ramosovi nezabránili ve vstupu do budovy školy. Útočník na ně začal střílet a oba utrpěli zranění.

„Podstatné je, že strážci zákona tam byli,” citovala AP McCrawa. „Okamžitě zasáhli. Izolovali (Ramose) ve třídě,” dodal šéf texaské veřejné bezpečnosti.

Při střelbě na škole v Texasu zemřelo 19 dětí a dva dospělí

Ovšem třída, v níž útočník zůstal uzavřený, byla podle všeho plná dětí. Mluvčí ministerstva pro veřejnou bezpečnost Chris Olivarez řekl televizi CNN, že Ramos „se zabarikádoval zamčením dveří a prostě začal střílet děti a učitele, kteří byli uvnitř té třídy”.

Texaský guvernér Greg Abbott mluvil o dvou vzájemně propojených třídách. Jak dlouho byl střelec uvnitř a kolik tam bylo žáků, není jasné. Ovšem podle mluvčího Olivareze všechny oběti zahynuly v jedné třídě. Kromě toho střelec více než desítku lidí zranil.

Střelba trvala 40 minut

Podle AP masakr trval déle než 40 minut. U školy se mezitím shromažďovali policisté a také zástupci veřejnosti včetně rodičů obětí. Juan Carranza, který scénu sledoval od svého domu naproti škole, vypověděl, že některé ženy na policisty křičely „Běžte tam! Běžte tam!”, ovšem strážci zákona zůstávali venku. Novináři na sociálních sítích sdíleli video, které údajně tyto vypjaté okamžiky dokumentovalo.

„Byli nepřipravení,” řekl Javier Cazares, jehož dcera Jacklyn je jednou z obětí úterního krveprolití. Cazares byl během střelby také před školou a údajně navrhoval dalším lidem, aby s ním vtrhli dovnitř. „Pojďme tam prostě vtrhnout, protože policie stejně nedělá to, co by měla,” řekl.

Mladík v supermarketu v Buffalu zavraždil deset lidí. Střelbu vysílal živě na internetu

Střelec byl zlikvidován až krátce po 13:00, když na místo dorazila zásahová jednotka pohraniční stráže, píše deník The New York Times (NYT).

Nejmenovaný zdroj blízký vyšetřování přitom sdělil AP, že agenti nedokázali vylomit zamčené dveře od třídy, v níž byl Ramos zabarikádovaný, a „museli přivolat zaměstnance, aby místnost otevřel klíčem”.

Zatímco se vyjasňují informace o zásahu, žádný konkrétní motiv útoku - jednoho z nejhorších střeleckých útoků na amerických školách - se nerýsuje. Ramos podle úřadů dříve neměl žádné problémy se zákonem ani "historii duševních problémů", píše NYT.

Na základní škole střílel útočnou puškou, kterou si díky volným texaským zákonům legálně pořídil bezprostředně po 18. narozeninách. "Momentálně nevidíme motiv nebo spouštěč," řekl McCraw.

„Tohle jde za vámi”

Neštěstí už stihli využít někteří politici k sebezviditelnění. Středeční tiskovou konferenci guvernéra Abbota narušil demokratický politik Beto O'Rourke, který na něj vykřikl: „Tohle jde za vámi”.

Někteří republikánští představitelé jeho počínání na místě odsoudili. „Sedni si a nehraj divadlo,” řekl mu senátor Ted Cruz. „Nemůžu uvěřit, že jsi tak úchylný parchant, abys z něčeho takového udělal politikum,” kritizoval starosta města Don McLauglin.

O'Rourke v úterý večer guvernéra vyzval, aby zrušil svoje plánované vystoupení na výročním zasedání Národní střelecké asociace (NRA), nejvlivnější lobbistické organizace v zemi, která bojuje proti restrikcím na držení zbraní. Akce se koná tento týden v Houstonu, což je podle O'Rourka ve světle událostí nemorální. Guvernér Abbot odvětil, že není přesvědčen, zda je jeho účast na zasedání obhájců střelných zbraní jistá.

Reklama

Související témata:

Výběr článků