Hlavní obsah

Velký krok k záchraně druhu: vědci vyvinuli umělé embryo bílého nosorožce

4. 7. 2018, 19:04 • Aktualizováno 4. 7. 2018, 19:32

Průlom v záchraně kriticky ohroženého nosorožce severního bílého se podařil mezinárodnímu týmu vědců a zoologů z Německa, Itálie a Česka. Odborníci uměle vyvinuli embryo nosorožce, uvedl ve středu ředitel ZOO Dvůr Králové Přemysl Rabas. V keňské rezervaci Ol Pejeta totiž žijí na planetě poslední dvě samice.

Foto: Králové Dvůr Park Stejskal/Safari Jan, ČTK

V Keni žijí poslední dvě samice nosorožce severního bílého Najin a její dcera Fatu (na snímku).

Článek

Případné uměle vyvinuté embryo nosorožců severních bílých by jako náhradní matka odnosila samice nosorožce jižního bílého, kterých na světě žije kolem 21 tisíc kusů.

Letos v březnu v Keni stářím uhynul poslední na světě žijící samec nosorožce severního bílého jménem Sudán. V Keni dál žije Sudánova dcera Najin a její dcera Fatu. Ani jedna z nich již není schopna mládě odnosit. Ve volné přírodě je druh považován za vyhynulý.

Foto: Králové Dvůr Park Stejskal/Safari Jan, ČTK

Samice nosorožce severního bílého Fatu

Za použití metod umělé reprodukce vědci v laboratoři vyvinuli hybridní embryo, a to spojením semene nosorožce severního bílého a vajíčka příbuzného nosorožce jižního bílého. U nosorožců jde vůbec o první případ, kdy bylo laboratorně dosaženo blastocysty, tedy raného stadia vývoje embrya.

Oplodnění vajíček v italské laboratoři

„Existuje velká šance, že po vložení embryí do dělohy náhradní matky (tato) samice zabřezne,” uvedl vedoucí oddělení Reprodukčního managementu Leibnizova institutu pro výzkum divokých a zoo zvířat v Berlíně Thomas Hildebrandt. Vědci pro vznik hybridního embrya použili přizpůsobené techniky umělého oplodnění koní. Současně se pracuje na vývoji metody pro vložení embrya do samice.

Foto: Králové Dvůr Park Stejskal/Safari Jan, ČTK

Samice Najin

Pro vznik embrya byly použity zmrazené vzorky semene z uhynulých samců severních bílých nosorožců. Vajíčka ze samic jižního bílého nosorožce vědci vzali od zvířat žijících v několika evropských zoologických zahradách včetně Dvora Králové. K bezpečnému odběru vajíček používají nedávno patentovaný nástroj o délce téměř dva metry.

Vajíčka končila v laboratoři Avantea v Itálii, která je světovou jedničkou asistované reprodukce pro velká zvířata. „V naší laboratoři se nám podařilo vyvinout metody potřebné k dozrání vajíček a jejich oplodnění vpravením semene mikrojehlou do cytoplazmy vajíčka. Zatímco u skotu nebo koní fungují tyto metody už dlouho, u nosorožců jsme teprve nyní poprvé úspěšně dosáhli blastocystu," uvedl Cesare Galli z Avantey. Několik embryí je nyní zmraženo a uchováno pro budoucí vložení do náhradních matek.

Odběr u posledních samic

„Úspěšné vytvoření hybridního embrya je zásadním krokem k narození prvního mláděte nosorožce bílého severního pomocí metod umělé reprodukce. Vlastně už v tuto chvíli pochází polovina genetických informací tohoto hybridního embrya z bílých severních nosorožců, což je úžasný úspěch,” uvedl Rabas.

Nyní vědci stojí před úkolem získat vajíčka z posledních dvou samic žijících v Ol Pejetě. „Jsme připraveni odjet do Keni a odebrat z posledních dvou samic bílých severních nosorožců vajíčka, abychom mohli vytvořit čisté embryo,” uvedl Hildebrandt. Vědci dosud mají za sebou přes 20 cvičných odběrů vajíček ze samic nosorožce jižního bílého.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Nosorožec Súdán na archivních záběrech z loňského a předloňského rokuVideo: AP

Vědci upozornili, že na světě zbývají poslední dvě dárkyně vajíček a vzorky samčího semene jsou dostupné pouze ze čtyř jedinců. Tato úzká základna by tedy zřejmě nestačila k vytvoření životaschopné populace tak, aby byla zachována její dostatečná genetická rozmanitost.

Vědci proto zároveň s vývojem metod umělé reprodukce pracují na vytvoření pohlavních buněk z kmenových buněk získaných z tělních buněk nosorožců bílých severních, které byly uchovány už v minulosti. Kombinace výzkumu kmenových buněk s nově vyvinutou technologií umělého oplodnění poskytuje podle vědců cestu, jak zachránit kriticky ohrožené druhy savců.

Anketa

Podporujete snahy vědců zachránit bílé nosorožce?
Ano, nevidím na tom nic špatného
100 %
Ne, měli by to nechat na přírodě
0 %
Nevím, nedokážu se rozhodnout
0 %
Celkem hlasoval 1 čtenář.

Reklama

Výběr článků