Článek
Plán Washingtonu se podle The Telegraph snaží docílit vlastní dohody o převzetí kontroly nad vojenskou základnou a obejít Londýn. Agentuře Reuters, která o zprávě britského listu informovala, se nepodařilo tyto informace ověřit. Jak Bílý dům, tak britské ministerstvo zahraničí na žádost o komentář nereagovaly.
Tento plán je jednou z několika možností, které Bílý dům připravuje v dokumentu nabízejícím alternativy k záměru britského premiéra Keira Starmera postoupit suverenitu souostroví v Indickém oceánu Mauriciu, uvádí The Telegraph.
Britská vláda v dubnu plán na navrácení ostrovů Mauriciu pozastavila a pravidelně jedná s USA o budoucnosti strategicky významné základny, píše Reuters.
Čagoské ostrovy se nacházejí v Indickém oceánu a Británie je ovládá od počátku 19. století. Dohodu o jejich předání USA původně uvítaly, ale začátkem letošního roku ji Trump zpochybnil a označil za „akt naprosté slabosti“.


