Hlavní obsah

Ukrajinský premiér byl trestán za znásilnění a loupež

25. 11. 2004, 13:00 – KYJEV/MOSKVA

Oficiální vítěz prezidentských voleb na Ukrajině Viktor Janukovyč má za sebou kriminální minulost. Současný premiér byl v minulosti odsouzen za ozbrojené přepadení a znásilnění. Na stranu opozice vedené Viktorem Juščenkem, která odmítá uznat výsledky voleb, se přidalo mezinárodní společenství. Naopak Moskva již Janukovyči popřála ke zvolení.

Foto: CzechTourism

Jedno srdce nezůstane cold

Článek

Premiér svou kriminální minulost přiznal. Uvedl ale, že vše bylo již vymazáno z oficiálních záznamů.

"Janukovyč byl jednou odsouzen za ozbrojenou loupež a podruhé za znásilnění," popsal zprávy z ukrajinských médií pro Novinky Tomáš C. z Kyjeva. 

"Třetímu odsouzení - mimochodem rovněž za znásilnění - unikl jen díky tomu, že se na tomto činu podílel syn hrdiny Sovětského Svazu kosmonauta Bilakova. Ten svému potomkovi pomohl a totéž udělal pro Janukovyče. Za třetí odsouzení by přitom současný premiér směřoval jako recidivista do pracovního tábora na Sibiř," doplnil.

Spor o sféru vlivu

Ukrajina má nyní hranice se třemi státy Evropské unie. Moskva se obává rozšiřování nyní pětadvacetičlenného společenství dále na východ. Uznaní prorusky smýšlejícího Janukovyče prezidentem Ukrajiny ze strany Vladimira Putina směřuje k vydatnému omezení rodících se vazeb na EU.

Světoví političtí komentátoři proto situaci po volbách popisují jako další boj Moskvy a zbytku světa o rozdělení politických sfér vlivu v Euroasii.

Průměrný měsíční plat v zemi se pohybuje kolem 60 dolarů (asi 1,5 tis. Kč). Opozice v čele s Juščenkem proto tvrdí, že je nutné provést ekonomické reformy, omezit vazby na Moskvu a orientovat se politicky na Západ.

V pozadí Moskva

Zaznívají i hlasy, že Rusko má Janukovyče zcela v moci - právě tamní úřady totiž mají přístup k nesmazaným kriminálním záznamům současného ukrajinského premiéra.

Janukovyč versus Juščenko

Viktor Janukovyč

  • věk: 54
  • v mládí dvakrát vězněn
  • současný premiér
  • před volbami zvedl sociální dávky a důchody
  • chce uzákonit ruštinu jako druhý jazyk a umožnit dvojí občanství
  • orientován na vazby s Ruskem

Viktor Juščenko

  • věk: 50
  • premiér v letech 1999-2001
  • slibuje boj s korupcí, vytvoření pěti miliónů pracovních míst, svobodný trh, reformy
  • orientován prozápadně, na vazby s Evropskou unií 

Zdroj BBC

Stoupencům opozice také vadí, že Janukovyč údajně nemluví plynně ukrajinsky. K rozhovorům používá ruštinu.

Reklama

Související články

Výběr článků