Hlavní obsah

Zemřel prastrýc Kim Čong-una

15. 12. 2021, 12:11 – Pchongjang

Ve věku více než 100 let zemřel v KLDR Kim Jong-džu, mladší bratr zakladatele Severní Koreje Kim Ir-sena. Informovala o tom ve středu agentura AP s odvoláním na severokorejská média. Kim Jong-džu byl v minulosti vlivným politikem a svého času se o něm mluvilo jako o druhém nejmocnějším muži v zemi.

Foto: Edgar Su, Reuters

Vlajka KLDR.

Článek

Severokorejský vůdce Kim Čong-un vyjádřil „hlubokou soustrast“ nad jeho skonem.

„Kim Jong-džu oddaně pracoval na realizaci politiky Korejské strany práce a mnoho let zastával významné funkce ve straně i ve státě,“ uvedla severokorejská tisková agentura KCNA.

Příčinu úmrtí Kim Jong-džua agentura nesdělila. Podle jihokorejského ministerstva pro sjednocení se narodil v roce 1920, takže mu v době úmrtí bylo 100 nebo 101 let.

Kim Čong-un zakázal lidem nosit kožené kabáty

Svět

Od založení KLDR Kim Ir-senem v roce 1948 vládly dosud zemi tři generace Kimovy rodiny.

Když v roce 1994 Kim Ir-sen zemřel, vystřídal ho u moci jeho nejstarší syn Kim Čong-il. Nynější vůdce Kim Čong-un je třetím a nejmladším synem Kim Čong-ila a moc převzal po otcově smrti roku 2011.

V době Kim Čong-ilovy vlády mnozí zahraniční experti vnímali Kim Jong-džua jako druhého nejmocnějšího představitele KLDR a spekulovali o něm i jako o možném Kim Čong-ilově nástupci.

Kim Jong-džu zastával řadu důležitých funkcí; byl šéfem organizačního oddělení Korejské strany práce a členem jejího politbyra.

KLDR chce dětem rozdávat sladkosti, suroviny na výrobu musí dodat rodiny

Svět

V médiích se naposledy objevil v roce 2015, kdy odevzdal hlas v místních volbách a následně se poklonil portrétům Kim Ir-sena a Kim Čong-ila, uvedla agentura AP.

Reklama

Výběr článků