Hlavní obsah

Zástupci Korejí po sedmi letech jednají na nejvyšší úrovni

12. 2. 2014, 6:18 – Pchanmundžom • Aktualizováno 12. 2. 2014, 9:33
Novinky, rei

V pohraniční vesnici Pchanmundžom ve středu obnovily Severní a Jižní Korea po sedmi letech jednání na nejvyšší úrovni. Program rozhovorů předem stanoven nebyl, měly se týkat ale zásadních otázek Korejského poloostrova.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Setkání představitelů Severní a Jižní KorejeVideo: Reuters

 
Článek

„Je to příležitost začít novou éru na Korejském poloostrově. Chci se k jednání dostavit s otevřenou myslí, abychom tuto možnost prozkoumali,“ řekl před schůzkou vedoucí jihokorejské delegace Kim Kjo-hjon, který zastupuje bezpečnostního poradce prezidentky Pak Kun-hje.

Severokorejskou delegaci vede Won Tong-jon, který se specializuje na vztahy s Jižní Koreou.

Dopolední jednání trvalo hodinu a půl. Odpoledne se pak vyjednavači sešli znovu na jihokorejské straně vesnice, sdělila agentura AFP. O průběhu a výsledcích informováno nebylo.

Rozporné signály

Agentura Reuters upozornila, že setkání bylo zorganizováno potajmu a narychlo po návrhu Pchjongjangu minulý týden. Severní Korea přitom v minulých dnech zrušila chystanou návštěvu amerického vyslance Roberta Kinga a pohrozila, že zruší dohodu o obnovení setkávání korejských rodin, které rozdělila po válce hranice.

Severní Korea ale podle odborníka z výzkumného ústavu Sedžong v Soulu potřebuje zlepšit vztahy s Jihem kvůli Číně. „Pokud Sever dosáhne zlepšení vztahů s Jihem, bude to znamenat lepší atmosféru pro návštěvu Kim Čong-una v Číně, a také ospravedlnění pro jednání se Spojenými státy na nejvyšší úrovni,“ uvedl pro Reuters Čeong Seong-čang.

Související témata:

Foto: Profimedia.cz

Věž čučche se sochou dělníka, rolníka a představitele inteligence

Foto: Alex Švamberk, Novinky

V Soulu se mísí historie se aktuálními trendy

Foto: Tomáš Reiner, Novinky

Washingtonský památník obětem války v Koreji

Podle komentátorů je také pravděpodobné, že KLDR během jednání zopakuje svůj požadavek, aby Jih odvolal společné armádní manévry se Spojenými státy. Cvičení má začít tento měsíc.

Reklama

Výběr článků