Hlavní obsah

Začal fotbal a ozbrojenci v keňském letovisku spustili masakr. Pozabíjeli přes 40 lidí

16. 6. 2014, 9:18 – Mombasa • Aktualizováno 16. 6. 2014, 10:48

Somálští ozbrojenci zaútočili na keňské turistické letovisko Mpeketoni na pobřeží Indického oceánu. Přepadli policejní stanici, banku a podpálili také několik hotelů. Zemřelo nejméně 48 lidí. Drama ve třicetitisícovém městě Mpeketoni poblíž ostrova Lamu na pobřeží Indického oceánu začalo v neděli ve 20 hod. místního času, kdy mnoho lidí sedělo u televize a sledovalo mistrovství světa ve fotbale.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Při útoku na pobřežní keňské letovisko zemřelo nejméně 48 lidíVideo: Reuters

 
Článek

O incidentech informovaly keňský Červený kříž a místní úřady. Podle keňských úřadů za útokem stojí somálští islamisté z hnutí Šabáb. V pondělí večer toho hnutí připustilo, že za útokem stojí.

"Bilance stoupla na 48 mrtvých," napsal Červený kříž na svém účtu na Twitteru, a zvýšil tak doposud uváděnou bilanci 34 obětí. Jeden z příslušníků místní policie vyjádřil obavy, že počet obětí ještě poroste, protože úřady "stále pátrají po dalších tělech".

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Agentura Reuters sdělila, že 25 lidí utrpělo zranění, převážně střelné rány.

K útoku se dosud nikdo nepřihlásil, keňské úřady ale tvrdí, že za ním stojí somálští islamisté z hnutí Šabáb. Bezpečnostní složky však zatím prý v souvislosti s útoky nikoho nezadržely.

Pět desítek útočníků

Do města vjely dvě dodávky s asi pěti desítkami ozbrojenců, kteří zaútočili na místní hotely – nejméně tři z nich zapálili a oheň založili také na benzínové pumpě.

Požár zachvátil i policejní stanici, odkud útočníci podle serveru BBC získali zbraně a auta. Mnoho obyvatel Mpeketoni prý před násilnostmi uteklo do okolních lesů.

Foto: Joseph Okanga, Reuters

Útok podle obavytel letoviska Mpeketon trval celou noc.

Podle mluvčího keňské armády Emmanuela Chirchira útočníci také stříleli po lidech v ulicích a pak uprchli. Násilnosti, které se setkaly jen s malým odporem keňských bezpečnostních sil, trvaly až do pondělních časných ranních hodin, napsala agentura AP.

Ženy musely sledovat vraždění mužů

Nejmenovaný policejní velitel popsal agentuře AP jeden z útoků, který se v noci na pondělí zaměřil na hotel Breeze View, v němž lidé sledovali fotbalový šampionát. Ozbrojenci prý odtáhli muže stranou a donutili ženy, aby se dívaly, zatímco oni muže chladnokrevně povraždili.

Útočníci údajně ženám řekli, že takové věci provádějí keňští vojáci se somálskými muži v Somálsku.

Útoky neustávají

Keňa se potýká s vlnou teroristických útoků, které její úřady přičítají somálským islámským radikálům a stoupencům somálského militantního hnutí Šabáb.

Foto: Joseph Okanga, Reuters

Obyvatelé keňského města Mpeketon u těl lidí zabitých útočníky

Milice Šabáb bojují proti somálské vládě ve snaze zavést v zemi přísnou formu islámského práva šaría. Spáchali již několik teroristických útoků na území Keni v odvetě za keňskou účast ve vojenské mezinárodní misi, kterou na pomoc vládě v Somálsku vyslala Africká unie.

Nejkrvavější bylo loňské přepadení obchodního centra v Nairobi, při němž zemřelo 67 lidí.

V květnu řada západních zemí kvůli zhoršené bezpečnostní situaci varovala své občany, aby do Keni nejezdili. Upozornění se tehdy týkalo právě pobřežních oblastí v okolí přístavu Mombasa. Británie dokonce své turisty evakuovala.

Oblast Lamu, která byla dějištěm nedělního útoku, navštěvují podle agentury AP převážně domácí turisté; cizinců přijíždí málo. Lamu, které je na seznamu kulturních památek UNESCO, je nejstarším trvale osídleným městem země a využívali ho jako přístav od 14. století arabští obchodníci. Důvodem poklesu zájmu o město byla mimo jiné série únosů zahraničních turistů v regionu v roce 2011.

Reklama

Související témata:

Související články

Somálští islamisté vyhlásili válku Keni

22. 5. 2014, 14:26

Somálské islamistické milice Šabáb ve čtvrtek podle tiskové agentury AFP oznámily, že povedou válku v sousední Keni. Její armáda od roku 2011 pomáhá Somálsku...

Výběr článků