Hlavní obsah

Vláda po volbách předloží poslancům návrh na zvýšení počtu vojáků v Afghánistánu

2. 5. 2010, 14:19 – Lógar

Vláda premiéra Jana Fischera by ještě po květnových sněmovních volbách mohla do parlamentu znovu přinést návrh na posílení české vojenské mise v Afghánistánu. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedli ministři obrany Martin Barták a zahraničí Jan Kohout.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Variantou k posílení je podle Kohouta možnost poslat více školitelů pro afghánskou armádu a policii v rámci už schválených počtů českých vojáků. NATO se v zemi snaží vytvořit funkční armádu a policii a naléhavě žádá členské země o pomoc s výcvikem.

"Jsem přesvědčen, že předvolební období není zrovna příznivé k jakémusi posuzování s klidnou myslí," poznamenal Kohout. Do Fischerova úřednického kabinetu jej nominovala ČSSD, jejíž představitelé se v minulých týdnech tvrdě postavili proti vládou a Senátem už schválenému navýšení českého kontingentu v misi ISAF o 55 osob.

Barták v pátek v Kábulu tamním úřadům nabídl možnost vycvičit 20 či 30 vojáků a čtyři či pět důstojníků v Česku. Podobný výcvik je užitečný, podle Kohouta i Bartáka ale méně efektivní než práce lektorů přímo v Afghánistánu.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Ministr obrany Martin Barták (vlevo) s ministrem zahraničí Janem Kohoutem

"Efekt působení na místě je vždycky mnohonásobně vyšší," poznamenal Kohout. S afghánským velvyslancem v ČR se prý už bavil také o možnosti školení afghánských diplomatů v akademii českého ministerstva zahraničí.

Ministr obrany zdůraznil, že současný návrh navýšení kontingentu už respektuje priority Severoatlantické aliance. "Bylo by to velmi dobré, dokonce si myslím, že by to mělo být i její povinností," odpověděl Barták na otázku, zda po volbách vláda návrh do sněmovny přinese. Doufá, že se jej podaří "byť v mírně změněné fázi" prosadit. Je prý připraven se domluvit na nové struktuře posil.

Pro i Zaorálek

"Budeme se soustředit na výcvikovou činnost," připustil s tím, že ani taková práce není bez rizika. Zvýšení počtu lektorů pro výcvik policistů a vojáků v Afghánistánu by uvítal i zahraničněpolitický expert ČSSD Lubomír Zaorálek. Přimluvil se také za snahu posílit misi Evropské unie EUPOL pomáhající s výcvikem afghánských policistů.

Podle Zaorálka je i při současném mandátu do 550 osob české armády možné plnit nejnaléhavější úkoly. "Dneska je vidět, že je třeba skutečně posílit instruktory, trenéry, tam prostor je," řekl. Hlavním hlediskem podle něj musí být efektivita pomoci.

Reklama

Související témata:

Výběr článků