Hlavní obsah

Válka už je nevyhnutelná, tvrdí Severní Korea

7. 12. 2017, 6:13 – Pchjongjang • Aktualizováno 7. 12. 2017, 6:30

Válka na korejském poloostrově se stala nevyhnutelnou, uvedlo ve středu ministerstvo zahraničí KLDR. Podle něj za to mohou hrozby, které vůči Pchjongjangu zaznívají z Washingtonu. Vinu připsalo i společným manévrům Spojených států a Jižní Koreje. KLDR nedávno provedla další raketový test, který odsoudila Rada bezpečnosti OSN.

Foto: KCNA, Reuters

Severokorejský vůdce Kim Čong-un sleduje start rakety Hwasong-12.

Článek

„Zbývající otázkou je nyní, kdy válka propukne,” prohlásil mluvčí severokorejského ministerstva zahraničí.

„Nechceme válku, ale nebudeme se před ní schovávat. Pokud Spojené státy nesprávně odhadnou naši trpělivost a rozpoutají nukleární válku, náš mocný jaderný arzenál zajistí, že za to drasticky zaplatí,” dodal v prohlášení, z něhož citovala agentura Reuters.

Mluvčí kritizoval neupřesněné výroky amerických představitelů, které označil za „bojechtivé štvaní”. Jmenovitě jmenoval ředitele CIA Mika Pompea, jenž prý „nestoudně kritizoval nejvyšší vedení země, které je srdcem severokorejského lidu”.

O možnosti vojenského střetu s KLDR nedávno hovořili bezpečnostní poradce Bílého domu Herbert McMaster a člen branného výboru amerického Senátu Lindsey Graham.

Americké manévry

V pondělí začaly rozsáhlé společné letecké manévry USA a Jižní Koreje. Cvičení, které by mělo trvat do pátku, považuje Pchjongjang za provokaci. [celá zpráva]

Navzdory rezolucím OSN vypálila Severní Korea 28. listopadu další raketu, o které tvrdí, že je schopna zasáhnout celé Spojené státy. Všech 15 členských zemí RB OSN zkoušku odsoudilo. USA vyzvaly svět, aby s Pchjongjangem přerušil veškeré styky. [celá zpráva]

Reklama

Výběr článků