Hlavní obsah

V Japonsku odsoudili dva Američany, kteří pomohli šéfovi Nissanu k útěku v bedně na nástroje

19. 7. 2021, 8:48 – Tokio

Soud v Tokiu poslal v pondělí do vězení dva americké občany za to, že pomohli bývalému šéfovi automobilky Nissan Carlosovi Ghosnovi k útěku z Japonska. Propašovali ho v bedně na nástroje na palubu soukromého tryskáče. Ghosna japonské úřady stíhají kvůli podezřením z finančních zločinů. Za jeho útěk v roce 2019 čelily úřady posměchu, připomněla agentura AFP.

Foto: ČTK/AP

Michael L. Taylor (uprostřed) zachycený s George-Antoinem Zayekem u pasové kontroly na istanbulském letišti.

Článek

Bývalý příslušník amerických speciálních sil Michael Taylor (60) si má odpykat dva roky, jeho syn Peter (28) 18 měsíců, uvedla agentura Reuters.

Taylor a jeho syn minulý měsíc u tokijského soudu přiznali vinu a omluvili se. Operaci údajně zorganizovali společně s Libanoncem Georgem-Antoinem Zayekem. Ghosna dostali z Japonska ukrytého v bedně v soukromém letadle. Zayek byl obviněn, ale nebyl zatčen.

Oba američtí občané byli zatčeni ve Spojených státech loni v květnu a Japonsko dlouho usilovalo o jejich vydání. V březnu USA Tokiu vyhověly a oba muže vydaly. Podle prokuratury Taylorovi za pomoc při útěku obdrželi 1,3 milionu dolarů (přes 28 milionů Kč). Hrozily jim až tři roky vězení. Michael Taylor platbu popřel, Ghosn jim podle jeho slov jen proplatil náklady. Tvrdil také, že je na mizině.

Foto: Mohamed Azakir, Reuters

Carlos Ghosn v Libanonu na fotografii z června 2021

Sedmašedesátiletý Ghosn, který má brazilské, francouzské a libanonské občanství, čelí v Japonsku obvinění z finančních deliktů, mimo jiné z toho, že nepřiznal všechny příjmy a zneužil firemní peníze. Ghosn obvinění odmítá a tvrdí, že jde o komplot s cílem odstranit ho z vedení automobilky Nissan, která po jeho razatních škrtech začala opět prosperovat. Ghosn byl architektem francouzsko-japonské aliance Renault-Nissan, do níž se v roce 2016 zapojila i automobilka Mitsubishi.

Bývalý šéf Nissanu musí vrátit miliony eur ze svého platu

AutoMoto

Ghosn utekl z Japonska, když ho propustili na kauci a pobýval v domácím vězení. Podařilo se mu uprchnout koncem roku 2019 do Libanonu, odkud pochází jeho rodina. Napřed odjel rychlovlakem z Tomia do Ósaky, kde čekal na letišti soukromý tryskáč. Dopravili ho tam z hotelu dva muži ve velké bedně na zvukovou aparaturu, kteří se vydávali za hudebníky.

„Když jste v bedně, nepřemýšlíte o minulosti ani nepřemýšlíte do budoucnosti, myslíte jen na daný okamžik. Nebojíte se, nemáte žádné emoce kromě obrovského napětí, že to je vaše šance, kterou nelze nevyužít. Když ji nevyužijete, zaplatíte za to svým životem. Stanete se rukojmím v Japonsku,” řekl Ghosn stanici BBC.

V letadle byl před 22:30 hodin, ale startovalo se až ve 23:00 hodin. „Třicet minut čekání v bedně v letadle, čekání na vzlet bylo asi to nejdelší čekání v mém životě,” popsal.

Ghosn doletěl do Turecka, kde nastoupil do dalšího letadla do Libanonu, odkud pocházejí jeho prarodiče a kde vyrůstal. Zůstává stále na útěku, ale Libanon nemá s Japonskem smlouvu o vydávání uprchlíků, poznamenala agentura Reuters.

Reklama

Související témata:

Výběr článků