Hlavní obsah

Rusko kvůli tání evakuuje polární stanici, přemístí ji na ostrov Bolševik

23. 5. 2013, 19:33 – Moskva

Rusko musí naléhavě evakuovat svou polární stanici Severní pól-40 kvůli abnormálně rozsáhlému tání ledu, na němž je umístěna. Informovalo o tom ve čtvrtek ruské ministerstvo životního prostředí.

Foto: NASA

NASA vytvořila na základě údajů ze satelitů vizualizaci zbývajícího ledu v Severním ledovém oceánu.

Článek

Arktická stanice, která se nachází nedaleko kanadské ekonomické zóny a pracuje na ní 16 lidí, byla zřízena v září loňského roku a počítalo se s tím, že vydrží do letošního září. Led, na němž stojí, ale podle ministerstva kvůli "anomálnímu vývoji přírodních procesů" v arktické oblasti popraskal a rozdělil se na několik částí.

Ministerstvo nařídilo vypracovat do tří dnů evakuační plán. S přemístěním stanice má pomoci i jaderný ledoborec, který byl na místo vyslán. Ministerstvo ujistilo, že životy obyvatel Severního pólu-40 zatím nic akutně neohrožuje. Další narušování ledového příkrovu by ale mohlo nebezpečí pro polárníky přece jen znamenat a hrozila by ztráta zařízení a materiálu, ale také ekologické znečištění.

Pracovníci stanice Severní pól-40 podle serveru listu Rossijskaja Gazeta sledují znečišťování životního prostředí v Arktidě, provádějí meteorologická pozorování a v terénu testují nové přístroje a zařízení. Kromě toho tamní specialisté provádějí unikátní oceánografický výzkum.

Rossijskaja Gazeta také napsala, že stanice bude pravděpodobně přesunuta na ostrov Bolševik v souostroví Severní země.

Reklama

Související témata:

Výběr článků