Hlavní obsah

Po vraždách turistek obvinili v Maroku 15 lidí

30. 12. 2018, 21:33 – Rabat • Aktualizováno 30. 12. 2018, 22:42

Maročtí žalobci v neděli vznesli předběžné obvinění z terorismu proti 15 lidem, kteří jsou podezřelí, že byli spojení s vraždou dvou turistek ze Skandinávie v pohoří Vysoký Atlas. Očekává se, že v následujících dnech budou obviněny další osoby, informovala agentura AP.

Foto: Mosaab Elshamy, ČTK/AP

Maročané pokládají květiny a vzkazy u velvyslanectví Norska i Dánska v Rabatu

Článek

Marocký veřejný žalobce v prohlášení uvedl, že obvinění se týká založení gangu s cílem připravit a spáchat teroristické činy a rovněž spáchání promyšlené vraždy. Tři z podezřelých čelí dalšímu obvinění z nabádání ostatních k páchání teroristických činů. Skupina byla podle marockých úřadů ovlivněná ideologií teroristické skupiny Islámský stát (IS).

Těla čtyřiadvacetileté Dánky Louisy Vestagerové Jespersenové a osmadvacetileté Norky Maren Uelandové objevil 17. prosince francouzský pár deset kilometrů od obce Imlíl. Ta slouží jako výchozí bod pro výstup na horu Tubkál, nejvyšší vrchol pohoří Vysoký Atlas.

Čtyři hlavní podezřelí, kteří byli vyslechnuti v Marrákeši, jsou součástí buňky inspirované ideologií IS, ale nemají kontakt s jeho vedením v Sýrii či Iráku, uvedl v minulých dnech šéf marocké protiteroristické jednotky. Své oběti si patrně vybrali náhodně.

Skupinu podle vyšetřovatelů patrně vedl pětadvacetiletý podomní obchodník, který promlouvá ve videu zveřejněném tři dny před zločinem. Čtveřice hlavních podezřelých v něm slibuje věrnost vůdci IS abú Bakrovi Bagdádímu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků