Článek
Vyšetřování Becciua, který pochází ze Sardinie, se soustředilo na katastrofální investici Svatého stolce do londýnské nemovitosti, kvůli níž církev přišla o desítky milionů dolarů, připomněla stanice CNN. Je prvním kardinálem, kterého vatikánský trestní soud odsoudil.
Rozsudek ale není pravomocný. Kardinál, jenž trvá na své nevině, proti němu podal odvolání. Jeho případ tak stále není uzavřen, a i nadále je mu dovoleno žít ve vatikánském bytě.

Kardinál Giovanni Angelo Becciu během prvního televizního interview po svém odsouzení v prosinci 2023
Becciu, který byl v pozici na úrovni „šéfa papežovy kanceláře“ jednou z nejmocnějších osobností Vatikánu, ale podle CNN v roce 2020 na příkaz papeže Františka musel rezignovat na „práva a výsady“ kardinála. Tím se z něj stal pro konkláve „nevolič“. K tomu František, jenž se snažil vyčistit vatikánské finance, změnil zákon, aby zajistil, že Becciu jako kardinál může být souzen vatikánským soudem.
Ital ale tvrdí, že „neexistovala žádná výslovná vůle vyloučit jej z konkláve“. O jeho účasti tak pravděpodobně rozhodnou děkan kardinálského sboru Giovanni Battista Re a kardinál státní sekretář Pietro Parolin, kteří budou dohlížet na konkláve v Sixtinské kapli.
Becciu tedy sice ztratil přinejmenším část svých práv a výsad, ale nikdy nebyl technicky odstraněn z kardinálského sboru a je mu umožněno účastnit se „předkonklávních“ diskusí.
Volby papeže se smějí zúčastnit pouze kardinálové mladší 80 let. V současné podobě se konkláve zúčastní 135 způsobilých kardinálů. Becciuovi je 76 a je stále způsobilý, pokud jde o jeho věk.