Hlavní obsah

Kim Čong-un pozastavil plány na vojenské akce proti Jižní Koreji

24. 6. 2020, 4:53

Vůdce Severní Koreje Kim Čong-un pozastavil plánované vojenské akce proti Jižní Koreji. Napsala to agentura DPA s odvoláním na jednání ústředního vojenského výboru vládnoucí komunistické strany. Důvod pro takový krok není jasný.

Foto: ČTK/AP

Vůdce KLDR Kim Čong-un

Článek

Vztahy obou zemí na Korejském poloostrově jsou v posledních době hodně napjaté. KLDR vyhrocuje situaci kvůli skupinám aktivistů, jež vysílají balóny s letáky, kritizujícími režim, malými rádii či přenosnými USB disky s jihokorejskými zprávami a seriály. Pchjongjang tvrdí, že takové počínání je porušením vzájemné dohody obou zemí o předcházení vojenským střetům.

KLDR pošle vojáky do dvou demilitarizovaných oblastí, dohoda se Soulem padla

V reakci na balonové aktivity KLDR minulý týden zničila výbuchem styčný úřad obou států a hrozila vojenským obsazením demilitarizované zóny, která země odděluje. Kimova sestra Kim Jo-čong minulý týden varovala před odvetnými kroky, které by mohly zahrnovat i armádu, ale svoje hrozby blíže neupřesnila. Generální štáb severokorejské armády pak uvedl, že uvažuje o obsazení některých zón demilitarizovaného pásma.

KLDR vyhodila do vzduchu styčný úřad obou korejských států

Severní Korea měla na hranicích opět instalovat reproduktory, z nichž v minulosti pouštěla na jih státní propagandu. Jižní Korea v reakci zvažuje obdobné kroky, uvedli tamní činitelé. Obě země přitom od používání reproduktorů na hranicích ustoupily v roce 2018 po podepsání dohody o ukončení "veškerého nepřátelského jednání".

Reklama

Související témata:

Výběr článků