Hlavní obsah

Kauza jehel v australských jahodách se rozšířila na banány a jablka

18. 9. 2018, 17:27 – Sydney

Kauza, kdy se v Austrálii objevily v jahodách schované jehly na šití, nabývá stále větších rozměrů. Tamější policie sdělila, že se nově objevily jehly také v banánu a v jablkách, napsal server BBC. Případy byly odhaleny v Sydney.

Foto: Profimedia.cz

Jehly se nově objevily v jablku a banánu.

Článek

Policii se zatím nepodařilo zjistit, kdo za sabotáží může stát a jaký je jeho motiv. V některých případech se může podle policie jednat o činy lidí, kteří původního pachatele napodobují. To předpokládají policisté například u jehel schovaných v banánu a jablku.

V případě jahod je situace odlišná. Jen ve státě Nový Jižní Wales bylo zaznamenáno více než 20 případů jahod s jehlou.

Někteří pěstitelé jahod, kteří jsou případem nejvíce postiženi, naznačují, že se jehly dostanou do jahod až po opuštění jejich farem, protože oni mají nainstalované detektory kovu.

Dva z postižených států, Queensland a Nový Jižní Wales, vypsaly odměnu v přepočtu až 1,6 miliónu korun za informace, které povedou k odhalení pachatele. Pachatelům hrozí až desetileté vězení.

Miliardové ztráty

Jehly v jahodách se nejprve objevily minulý týden ve státě Queensland a následně se tyto případy rozšířily do všech ostatních australských států. Nejzávažnější případ skončil minulý týden hospitalizací muže, který jahodu s jehlou zapíchnutou uvnitř snědl.

Foto: Handout, Reuters

Supermarkety stahují jahody ze své nabídky. Jehly se objevily také v banánu a jablku.

Případy jehel v jahodách citelně postihnou australské pěstitele v období vrcholící sklizně. Odhady hovoří v přepočtu o dvou miliardách korun. V západní Austrálii již například ceny jahod klesly pod produkční náklady, napsal server BBC.

Někteří obchodní partneři v Rusku a v Británii již blokují australský import. Nový Zéland oznámil, že stahuje australské jahody z regálů supermarketů.

Kauza postihla zatím šest značek: Berry Obsession, Berry Licious, Love Berry, Donnybrook Berries, Delightful Strawberries a Oasis.

Reklama

Výběr článků