Hlavní obsah

Svět je na pokraji propasti, burcuje šéf OSN Guterres

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

New York

Generální tajemník Organizace spojených národů (OSN) António Guterres v projevu ke světovým lídrům varoval před „největší kaskádou krizí v našich životech” a zkritizoval přístup mezinárodního společenství k pandemii covidu-19 nebo klimatickým změnám. Svět je podle něj na pokraji propasti a musí se probudit. Tváří v tvář krizím prý potřebuje více dialogu, pochopení a investice do udržování míru.

Foto: Eduardo Munoz, Reuters

Generální tajemník OSN António Guterres

Článek

„Svět se musí probudit. Jsme na pokraji propasti a jdeme špatným směrem,” prohlásil Guterres na úvod svého projevu před zahájením všeobecné rozpravy, v níž v následujících hodinách a dnech vystoupí zástupci 193 členských zemí OSN.

Generální tajemník kromě pandemie a klimatických změn zdůraznil dramatický vývoj v zemích jako Afghánistán nebo Etiopie a kritizoval „vzestup nedůvěry a dezinformací” a „do očí bijící nerovnosti". Výstražné signály související se změnou klimatu podle něj dosahují „vrcholné intenzity”.

Nenaočkované hlavy státu mají letos na OSN problém: Nenají se s ostatními

Zahraniční

„Chybí nám solidarita, a to v momentě, kdy ji nejvíc potřebujeme,” řekl Guterres. Jako příklad uvedl propastný rozdíl v míře proočkovanosti proti covidu-19 mezi západním světem a rozvojovými zeměmi. Kritizoval skutečnost, že v některých zemích dávky vakcín končí v odpadu, zatímco „přes 90 procent Afričanů stále čeká na první dávku”.

Kromě pandemie a změn klimatu budou zřejmě mezi hlavní témata Valného shromáždění OSN patřit soupeření Spojených států s Čínou nebo budoucnost Afghánistánu, kde se v srpnu po dvaceti letech opět ujalo moci radikální islámské hnutí Tálibán. Deník The New York Times řadí mezi další důležité body letošní vojenský převrat v Barmě, dohodu o íránském jaderném programu nebo „politické vakuum” na Haiti.

OSN: Všechny školy by měly zůstat otevřené, ale dbát na prevenci

Věda a školy

„Potřebujeme vést dialog. Potřebujeme pochopení. Potřebujeme investovat do prevence, zachovávání a upevňování míru,” řekl generální tajemník OSN. V projevu odkázal také na napětí mezi Pekingem a Washingtonem, když uvedl, že bude nemožné čelit ekonomickým výzvám a jiným krizím v situaci, kdy „dvě největší ekonomiky světa” nebudou spolupracovat.

Prezidenti USA a Číny dostávají slovo hned v prvním bloku všeobecné rozpravy Valného shromáždění. Delegace členských zemí se v sídle OSN schází po roční pauze, neboť loňská vrcholná schůze kvůli covidu-19 probíhala dálkově. Letos platí jakýsi kombinovaný formát, v němž se někteří účastníci připojí přes internet a jiní vystoupí v zasedacím sále v New Yorku. Možnost promluvit k účastníkům na místě se podle agentury AP rozhodli využít zástupci více než 100 zemí.

Reklama

Výběr článků

Načítám