Článek
"Zemětřesení bylo silně cítit a mnoho lidí zpanikařilo a hrnulo se ven, jak se domy hroutily," uvedl v prohlášení Sutopo Nugroho z Národního úřadu pro řízení a kontrolu katastrof (BNPB). Fotky na sociálních sítích ukazují budovy v rozvalinách, spadlé elektrické vedení a lidi shromážděné venku na nárožích, uvedla agentura Reuters.
Nejvíce postiženou oblastí je zřejmě Pidie Jaya. Agentura AP s odvoláním na informace od představitele oblasti Aiyubu Abbase uvedla, že se zde zřítilo více než 40 budov, včetně mešit, obchodů a domů. Mezi mrtvými je osm dětí.
Earthquake destroys homes in Aceh https://t.co/YU4QDz9rel
— BBC News (World) (@BBCWorld) December 7, 2016
Obětí bude zřejmě přibývat, v troskách zůstávají uvězněni lidé.
Obětí bude zřejmě přibývat, v troskách zůstávají uvězněni lidé.
Americká geologická služba USGS uvedla, že ohnisko bylo v hloubce 17 kilometrů pod mořem u severovýchodního pobřeží provincie Aceh. Varování před tsunami nebylo vydáno. Podle BNPB bylo po počátečním zemětřesení cítit ještě nejméně pět následných otřesů.
Záchranáři odnášejí ostatky jedné z obětí
Indonésie leží v místě, kde se stýkají kontinentální desky, a jejich pohyb způsobuje častá zemětřesení. Každý rok je jich na souostroví zaznamenáno na 7000.
Region zažil silnou destrukci v roce 2004, kdy zemětřesení o síle 9,2 stupně vyvolalo tsunami a způsobilo vážné škody v Indonésii a dalších zemích u Indického oceánu. Indonésie byla nejvíce zasažena a v provincii Aceh přišlo o život 120 tisíc lidí.