Hlavní obsah

Indonésii postihlo silné zemětřesení, desítky mrtvých a stovky zraněných

7. 12. 2016, 6:13 – Jakarta

Indonéskou provincii Aceh postihlo ve středu brzy ráno místního času silné zemětřesení o síle 6,4 stupně Richterovy škály. Podle úřadů přišlo o život nejméně 54 lidí a stovky osob byly zraněny. Další desítky lidí zůstávají uvězněny pod zřícenými budovami, informují agentury.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Indonésii postihlo silné zemětřeseníVideo: Reuters

 
Článek

"Zemětřesení bylo silně cítit a mnoho lidí zpanikařilo a hrnulo se ven, jak se domy hroutily," uvedl v prohlášení Sutopo Nugroho z Národního úřadu pro řízení a kontrolu katastrof (BNPB). Fotky na sociálních sítích ukazují budovy v rozvalinách, spadlé elektrické vedení a lidi shromážděné venku na nárožích, uvedla agentura Reuters.

Nejvíce postiženou oblastí je zřejmě Pidie Jaya. Agentura AP s odvoláním na informace od představitele oblasti Aiyubu Abbase uvedla, že se zde zřítilo více než 40 budov, včetně mešit, obchodů a domů. Mezi mrtvými je osm dětí.

Obětí bude zřejmě přibývat, v troskách zůstávají uvězněni lidé.

Obětí bude zřejmě přibývat, v troskách zůstávají uvězněni lidé.

Americká geologická služba USGS uvedla, že ohnisko bylo v hloubce 17 kilometrů pod mořem u severovýchodního pobřeží provincie Aceh. Varování před tsunami nebylo vydáno. Podle BNPB bylo po počátečním zemětřesení cítit ještě nejméně pět následných otřesů.

Foto: Heri Juanda, ČTK/AP

Záchranáři odnášejí ostatky jedné z obětí

Indonésie leží v místě, kde se stýkají kontinentální desky, a jejich pohyb způsobuje častá zemětřesení. Každý rok je jich na souostroví zaznamenáno na 7000.

Region zažil silnou destrukci v roce 2004, kdy zemětřesení o síle 9,2 stupně vyvolalo tsunami a způsobilo vážné škody v Indonésii a dalších zemích u Indického oceánu. Indonésie byla nejvíce zasažena a v provincii Aceh přišlo o život 120 tisíc lidí.

Reklama

Související témata:

Výběr článků