Hlavní obsah

Epidemie covidu v KLDR se vymkla kontrole, Kim povolává armádu

16. 5. 2022, 9:34 – Pchjongjang/Soul

Severokorejský vůdce Kim Čong-un povolal v pondělí do boje s koronavirem armádu, aby pomohla s distribucí léků, oznámila v pondělí severokorejská agentura KCNA. Země už přiznala 50 obětí covidu-19, jehož přítomnost na svém území až do minulého týdne popírala.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Severní Korea bojuje s covidem, vyhlásila celostátní uzávěruVideo: Reuters

 
Článek

Podle Pchjongjangu se „horečkou“, jak označuje covid-19, nakazilo 1 213 550 osob a zemřelo jich padesát.

Skutečná čísla však zřejmě budou jiná. Korea u nemoci, jejíž výskyt v zemi přiznává od minulého týdne, denně hlásí statisícové přírůstky nakažených. Nedělní údaj hovoří o 296 180 nových případech.

Celonárodní uzávěra, která měla zastavit šíření nemoci, zatím nepomáhá.

KLDR hlásí 174 tisíc nově nakažených a 21 mrtvých. Kim mluví o velké katastrofě

Kim tvrdě kritizoval zdravotnické představitele kvůli jejich reakci na epidemii. Stěžoval si zejména, že nenechali lékárny otevřené 24 hodin denně. Armádě nařídil, aby „okamžitě stabilizovala dodávky léků v Pchjongjangu“, kde byla minulý týden detekována nákaza variantou omikron. Bylo to současně poprvé, kdy země přiznala, že se v ní šíří koronavirus.

Distribuce léků podle Kima selhala, protože „představitelé kabinetu a veřejného zdravotnictví si nevyhrnuli rukávy a nerozpoznali správně aktuální krizi“. Podle něj měli „nezodpovědný přístup k práci“.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na inspekci v lékárně

Kim s rouškou na ústech navštívil i lékárnu, aby se sám přesvědčil o situaci.

„Když navštívil lékárnu, Kim Čong-un na vlastní oči viděl nedostatek léků v Severní Koreji,” řekl agentuře AFP výzkumník ze Sedžongova institutu Čchong Song-jang. „Možná doufal, ale situace může být mnohem vážnější než předpokládal,“ dodal.

Šlo to i bez lockdownu? Čísla ze Švédska hovoří jasně

Profesor Jang Mu-čina ze soulské univerzity pro severokorejská studia zmínil v této souvislosti „nedostatečnost karanténního systému“ v KLDR.

Kim dříve tvrdil, že se KLDR bude učit strategii boje s covidem od Číny. Ta zavádí tvrdé uzávěry. Ty ovšem nejsou dostačující proti vysoce nakažlivé variantě omikron.

Koncem léta na třetí či čtvrtou dávku proti covidu

Foto: ČTK/AP

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na inspekci v lékárně.

Čína ovšem nestaví jen na tvrdých lockdownech, ale i na očkování. Pchjongjang odmítal nabídky vakcín od Světové zdravotnické organizace i od Číny. KLDR vyvíjela vlastní. Nyní jí vakcíny opět nabídl Peking i Soul.

Kim v roušce. Severní Korea poprvé oficiálně přiznala výskyt covidu

Reklama

Výběr článků